U Cluj a bifat al cincilea succes din acest retur

Universitatea Cluj s-a impus fara prea mari emotii in partida din deplasarea de la Chiajna cu Victoria Branesti. „Sepcile rosii” au condus cu 1-0 la pauza, dupa ce Cojocnean a deschis scorul in prima repriza, al doilea gol al ardelenilor fiind marcat de Machado in repriza secunda.

Dupa cinci meciuri consecutive fara infrangere, Universitatea Cluj s-a deplasat la Chiajna pentru a-si continua seria excelenta in fata Victoriei Branesti. Claudiu Niculescu putea deschide scorul inca din minutul 4, daca lovitura sa de cap din cativa metri n-ar fi fost scoasa incredibil de sub transversala de Alin Bordeanu.

Aceasta a fost doar faza inaugurala a seriei de ocazii ale clujenilor. Bostina (17′) a continuat-o cu un sut din marginea careului putin pe langa vinclu, apoi Adrian Cristea (21′) a trimis in diagonala pe jos aproape de bara din dreapta, pentru ca Machado sa suteze peste poarta cateva minute mai tarziu.

Pana la urma, inevitabilul s-a produs in minutul 26. Niculescu l-a deschis excelent pe Cojocnean in dreapta, acesta a patruns frumos intr-o faza personala in careu si a tras in diagonala cu dreptul pe jos, mingea lovindu-se de bara inainte de a intra in poarta.

Tot in bara a trimis si Cornel Coman dupa fix 10 minute, la prima faza periculoasa de atac a gazdelor. Insa de aceasta data mingea nu a sarit din bara din stanga in poarta, ci a fost respinsa din careu.

Adrian Cristea putea face 2-0 in minutul 55, insa Bordeanu a respins sutul din apropiere al mijlocasului. Insa dupa alte cinci minute, clujenii si-au dublat avantajul de pe tabela. Gabriel Machado a luat o faza pe cont propriu in stanga, a trecut superb in dribling spre poarta de Sergiu Bar si a inscris cu un sut sub transversala din unghi foarte inchis.

Cu 20 de minute inainte de fluierul de final, ilfovenii au avut doua sanse bune de a reveni in joc. Mai intai Razvan Avram a trimis peste poarta din lovitura libera de la 20 de metri, pentru ca la faza urmatoare sutul lui Cornel Coman sa fie parat de reflexul spectaculos al lui Marius Popa.

Posted on 23/04/2011, in Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj, Victoria Branesti and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.