Sportul Studentesc moare, dar nu se preda

Sportul Studentesc a revenit excelent in meciul de pe teren propriu cu Pandurii Tg. Jiu si s-a impus cu 2-1 prin golurile marcate de Tibi Balan in repriza secunda, dupa ce la pauza gorjenii conduceau cu 1-0, in urma golului marcat de Vranjes in primele minute.

Dupa zece minute in care nu s-a intamplat absolut nimic interesant pe teren sau la cele doua porti, Vranjes i-a salvat pe cei nici 200 de spectatori din tribunele stadionului din Regie de la plictiseala. Bosniacul a deschis scorul cu un sut din apropiere, dupa ce apararea Sportului s-a balbait in fata portii.

Marius Nae a dat replica din partea studentilor dupa cateva minute, insa sutul sau s-a dus peste poarta. Apoi Lemnaru a incercat sa faca 2-0, dar a trimis pe langa poarta din afara careului. Apoi torpila lui Nae n-a prins spatiul portii adverse in minutul 22, Vranjes trecand pe langa dubla cateva minute mai tarziu.

Pana la pauza, Sportul a trecut de doua ori pe langa egalare, Ferfelea ratand incredibil in doua ocazii. Mai intai Irimia i-a servit o pasa perfecta in centrul careului, insa lumanarea inaltata de Ferfelea a irosit toata faza, pentru ca in ultimul minut al primei reprize acelasi cuplu de jucatori sa creeze o faza incheiata cu un sut ce a trecut milimetric pe langa poarta.

Repriza secunda a fost la fel de anemica. Chinurile celor doua echipe de  a ajunge la poarta adversa i-au sleit de puteri pe jucatori. Totusi, intaririle trimise de pe bancile de rezerve au dat un ritm mai alert de joc spre jumatatea reprizei. Vali Negru a fost trimis in teren pentru Sportul in minutul 68, dupa doar doua minute chiar el fiind autorul pasei decisive pentru Tibi Balan, care a restabilit egalitatea pe tabela in minutul 70.

Un alt jucator intrat in repriza secunda, Costin Gheorghe, a fost aproape sa trimita cu capul in plasa din cativa metri in minutul 78, insa un jucator al gorjenilor a intervenit salvator si i-a furat mingea. Dupa cateva minute de insistenta a gazdelor, Sportul a reusit sa intoarca scorul de pe tabela, prin golul marcat de acelasi Tibi Balan in minutul 81 din pasa lui Maxim. Gorjenii au incercat sa scoata macar un rezultat de egalitate in ultimele minute, dar lipsa de claritate si forma fizica nu le-a dat sanse elevilor lui Grigoras sa revina pe tabela.

Posted on 22/04/2011, in Fotbal, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu, Sportul Studentesc and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.