Neputincioasa Steaua s-a blocat in zidul Brasovului

Steaua a terminat la egalitate, fara gol marcat, partida de pe teren propriu cu FC Brasov din semifinalele Cupei Romaniei. Un 0-0 rusinos pentru Steaua, care desi a dominat nu a reusit sa ameninte serios poarta adversa. Brasovenii i-au indeplinit dorinta lui Conceicao si au tinut inchisa poarta in Ghencea. Calificarea se joaca sub Tampa.

La finalul ultimei intalniri dintre cele doua echipe, cea din etapa 20 a campionatului, brasovenii au parasit terenul din Ghencea victoriosi, in timp ce stelistii s-au pus in genunchi in fata galeriei, cerandu-si iertare pentru umilinta suferita.

Stelistii au promis ca-si vor lua revansa in semifinala Cupei Romaniei, insa in teren nu au intrat aceiasi stelisti. Sorin Cartu a facut modificari in primul unsprezece, noutatile din Cupa fiind portarul Stanca, Martinovici, Radut, Ricardo si Maicon, pe banca fiind lasati Tatarusanu, Bicfalvi, Galamaz sau Marinescu. De cealalta parte, Antonio Conceicao a avut ca noutati in prima garnitura pe portarul Kajcsa si pe Ionut Voicu, Viveiros si Cristescu.

Meciul nu a fost unul spectaculos, mai ales in prima repriza, cand brasovenii au preferat apararea compacta si izbucnirile pe contraatac prin Chipciu, in timp ce stelistii au facut un presing continuu, dar steril. Doua suturi de la distanta ale lui Radut de partea Stelei si o faza frumoasa creata de Chipciu pentru Brasov au atras atentia in primele 20 de minute.

Kajcsa a scapat mingea din brate in fata propriei porti in minutul 35, si a creat primele emotii mari in careul Brasovului, pentru ca dupa 5 minute Cristescu sa suteze pe langa poarta lui Stanca, singur in dreapta careului. Nicolita (41′) a semnat ultima ocazie de gol a reprizei, cu o executie interesanta dintr-un corner de pe stanga, mingea fiind aproape sa intre in poarta, dar Kajcsa a boxat spectaculos in lateral.

Si inceputul reprizei secunde i-a gasit pe stelisti in atac, Maicon semnand prima ocazie in minutul 51, cand a reluat cu capul putin peste poarta o centrare din cornerul executat de Nicolita. De cealalta parte, „stegarii” au continuat cu aceeasi tactica defensiva, principalul scop al trupei lui Conceicao fiind acela de a nu primi gol.

Replica echipei de sub Tampa a venit dupa aproape 10 minute, cand Cristescu a tras surprinzator de la marginea careului, insa mingea a fost deviata de Brandan si a trecut pe langa poarta.

Apoi jocul s-a transformat intr-o lupta surda la mijlocul terenulu pentru balon, brasovenii incercand sa tina mingea cat mai departe de poarta, in timp ce stelistii au intrat in criza de timp si au inceput sa se precipite tot mai mult. Intrat in minutul 74 in teren, Marinescu a avut o mare ocazie de gol dupa 5 minute, cand sutul sau cu pamantul din 14 metri a trecut la o palma de poarta.

Primul sut pe spatiul portii al meciului a venit insa in minutul 84, cand Cristi Tanase si-a luat inima in dinti si a tras de la aproape 40 de metri. Dar balonul a fost retinut cu siguranta de Kajcsa pe centrul portii. Fluierul de final al lui Cristi Balaj i-a gasit pe „stegari” multumiti pe deplin de rezultat, in timp ce stelistii s-au prabusit pe teren, epuizati de marele efort depus (degeaba) in acest meci.

Posted on 21/04/2011, in Cupa Romaniei, FC Brasov, Fotbal, Steaua and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 5 comentarii.

1. Ce titlu! Eu as fi spus, „Impotentii de la Steaua nu au reusit sa o bage nici macar odata inauntru. Desi Brasoava i-a stat la dispozitie, e drept un pic cam artagoasa”. 🙂

• SomeVirgil

Te cred si eu ca asa ai fi spus…but again meseria de Jurnalist (sportiv) te alege ea pe tine si nu invers ;)…lucky us

2. Vezi cum se inverseaza rolurile? Cartu, care era maestrul autobazei a fost stopat de autobaza lui Conseicao, care cred ca va juca cam la fel de prudent si in returul semifinalei.
    Steaua nu a aratat absolut nimic, nici macar determinare, la acest capitol covrigii brasovenii fiind superiori.
    Steaua e o echipa de pluton cu pretentii de regina, iar Cartu nu pare a fi ce credeam. E un antrenor fara idei. Asa cum sunt majoritatea antrenorilor din Romania trecuti de prima tinerete. I-ar trebui un Pusztai, un Sabau, un Ionut Badea, etc.

E usor sa vorbesti cand 90% din echipele romanesti, incluzand aici „Super” Brasovul…joaca doar duminica. Dupa ce ca e o echipa mica, ca si restul celor de la locul 9 in jos…au betonat careul mic si se rugau sa treaca timpul mai repede. Stelistii au alergat, au arat terenul, au incercat sa atace…ceea ce nu pot spune de Bv. Frustrarile sunt mari…Steaua a fost mereu numai una…dar nici in forma jalnica de acum, tot nu o poate depasi pururi un Bv care nu stie sa atace. Sunt curios se vor apara si in retur? Sa spere la 0-0 si penalty-uri? 🙂 Cand o echipa e nevoita sa atace Steaua si nu doar sa practice antifotbal..atunci apare si spectacolul 😉 Se vor califica in retur. Forzzza Steaua!!

3. Speranta moare ultima, stiu. Eu nu numai ca nu mai vreau sa sper, dar vreau sa ia bataie de la Brasov, dupa meciul de rahat pe care l-au facut asta seara in Ghencea impotriva cainilor. Sa nu-i mai vad in ochi! Alta ar fi fost situatia daca Bogdan Stancu nu ar fi fost vandut. Dar aveau imediata nevoie de bani impresarii lui peste.