Dinamo mai are un pas mic pana la finala Cupei

Dinamo s-a impus cu 2-0 la Bistrita in prima semifinala a Cupei Romaniei, ambele goluri fiind marcate in repriza secunda de Ionel Danciulescu si Marius Alexe. Gloria Bistrita a avut doua mari ocazii de gol in finalul primei reprize, insa a cedat initiativa in partea secunda si a fost invinsa. Dinamo are astfel prima sansa pentru calificarea in finala in meciul retur de la Bucuresti.

Au avut nevoie de mai multe minute cele doua echipe pentru a-si da drumul la joc, inceputul meciului fiind unul foarte inchis, cu un joc extrem de tacticizat de ambele parti. Daca Dinamo a intrat in teren cu cea mai buna echipa, Gloria a apelat mai mult la rezerve, preferand sa menajeze unii dintre titularii disponibili pentru meciurile din campionat.

Dinamo a avut mai mult posesia in prima jumatate de ora si a aparut de mai multe ori in preajma careului advers. Insa singura faza mai periculoasa a cainilor rosii a fost cea din minutul 16, cand Catalin Munteanu a trimis superb in fata pe stanga la Alexe, acesta a pasat din alergare in centrul careului la Liviu Ganea, dar tanarul atacant al lui Dinamo a trecut incredibil pe langa minge.

De la jumatatea reprizei, bistritenii au prins tot mai mult curaj, Ionut Balba si Ilie Iordache urcand tot mai amenintator spre careul advers. Ajutati de evolutia excelenta a lui Vali Nastase, atat in aparare cat si la mijlocul terenului, ardelenii au presat tot mai insistent spre finalul reprizei, iar in minutul 40 au semnat prima mare ocazie de gol. Vali Nastase a executat senzational o lovitura libera de la 35 de metri, portarul Balgradean scotand mingea cu mari emotii peste transversala.

Dupa o perioada de presiune a Gloriei, Gigel Ene a aparut surprinzator la finalizare cu un minut inainte de pauza. Ene a primit o pasa de pe stanga si a tras pe joc printre doi adversari spre coltul din stanga, Balgradean fiind prins in cealalta parte a portii. Din fericire pentru formatia din Stefan cel Mare, mingea a ocolit stalpul portii.

Dinamo a inceput la fel de bine si a doua repriza, insa de aceasta data cu mult mai multa determinare. Daca in prima repriza fazele de poarta ale dinamovistilor n-au prea adus emotii la poarta lui Albut, dupa pauza amenintarea a devenit tot mai acuta. Iar in minutul 52, Liviu Ganea a scapat excelent pe stanga, a pasat perfect in centrul careului, unde Danciulescu a venit in viteza si a tras pe jos pe langa Albut, deschizand scorul. Danciulescu i-a dedicat reusita lui Andrei Margaritescu, al carui tricou cu numarul 6 a fost fluturat de atacantul dinamovist.

Jocul a continuat cu Dinamo mai periculoasa, desi bistritenii au avut mai mult mingea. Daca elevii lui Nae Manea au presat steril in jumatatea adversa, dinamovistii au profitat de cate ori au avut ocazia pe contraatac. Iar in minutul 66 Elis Bakaj a avut golul de 2-0 in varful ghetei, dupa ce a primit o pasa de exceptie de la Barboianu. Fundasul a pasat frumos de pe dreapta la 7 metri de poarta, insa sutul albanezului a trecut milimetric pe langa bara din stanga.

Cu trecerea timpului Gloria Bistrita a pierdut tot mai mult din viteza si chiar din putere, desi de pe banca au intrat forte proaspete in teren. Anton, Keita si Bajenaru au fost trimisi in teren in repriza secunda, insa jocul Gloriei nu a suferit modificari majore in bine.

Scorul final a fost stabilit in minutul 86 de Marius Alexe. Acesta a primit o pasa de exceptie de la Catalin Munteanu de pe stanga, l-a pacalit din preluare pe Velcovici la 6 metri de poarta si a tras superb cu stangul la coltul scurt. Ilie Iordache putea inscrie golul de onoare al gazdelor in prelungiri, insa Balgradean a respectat dorinta lui Ioan Andone de a se intoarce fara gol primit de la Bistrita.

Gloria Bistrita : 22. Albut – 17. Saceanu, 4. V. Nastase, 20. I. Costache, 5. Velcovici – 16. R. Marginean, 15. Nalati (29. Anton ’46) – 26. I. Iordache, 24. G. Ene (30. Bajenaru ’77), 23. Mandea (21. Keita ’68) – 11. Bâlba. Antrenor: Nicolae Manea. Director tehnic: Florin Halagian.

Dinamo Bucuresti: 34. Balgradean – 18. Barboianu, 21. D. Grigore, 24. Gaman, 16. Bordeanu – 10. Alexe, 5. D. Kone (8. Patrascu ’74), 7. C. Munteanu, 30. Vl. Munteanu (20. Bakaj ’60) – 19. L. Ganea (9. Tucudean ’68), 25. Danciulescu. Antrenor: Ioan Andone.

Arbitri: Augustus Constantin (central) – Florin Paunescu, Catalin Savu (asistenti) – Dan Monea (rezerva)

Posted on 20/04/2011, in Cupa Romaniei, Dinamo, Fotbal, Gloria Bistrita, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.