U Cluj a invins la scor pe Craiova

Universitatea Cluj a castigat de o maniera categorica meciul disputat la Medias cu Universitatea Craiova, scor 3-0. Sebastian Cojocnean a marcat de doua ori in prima repriza, una in care oltenii au avut doua bare si Niculescu a ratat un penalty. Scorul final a fost stabilit in prelungiri de debutantul Vlad Morar.

Dupa remiza de senzatie pe terenul vesnicei rivale, Universitatea Cluj a primit la Medias vizita celeilalte echipe universitare a campionatului, cea de la Craiova, oltenii venind in Ardeal cu un moral bun dupa victoria cu FCM Tg. Mures din etapa trecuta.

Meciul a fost unul alert, cu o multime de evenimente inca din prima repriza. Dupa o scurta perioada in care cele doua echipe au facut cunostinta, clujenii s-au dovedit primii mai periculosi, Niculescu sutand in plasa laterala a portii lui Silviu Lung in minutul 7. Apoi Cojocnean si-a anuntat si el prezenta in teren, prima data cu o minge trimisa peste poarta si apoi cu un sut slab la coltul scurt.

Oltenii au aparut pentru prima data amenintator in atac putin dupa primul sfert de ora de joc. Prepelita a sutat surprinzator de la distanta, insa Marius Popa a fost pe faza si a respins de langa bara. La cealata poarta, Niculescu si-a incercat si el norocul cu un sut din lovitura libera de la 30 de metri, insa mingea a trecut putin pe langa bara din stanga.

In minutul 22, clujenii au beneficiat de un penalty, dupa ce Machado a fost impins discret de Gugu in careul oltenilor. Atacantul clujenilor s-a lovit in cadere cu gura de genunchiul lui Zoro si si-a spart buza. Insa Claudiu Niculescu nu a reusit sa-l invinga pe Silviu Lung, portarul oltenilor ghicind fenomenal coltul.

Replica echipei lui Laurentiu Reghecampf a venit in minutul 27, cand Subotic a sutat senzational cu stangul din 14 metri, insa mingea a sters bara din dreapta si a trecut pe langa poarta. Jocul s-a mutat la cealata poarta, unde Adrian Cristea l-a luat la tinta pe Lung cu un sut din apropiere, pentru ca in minutul 38 Dorel Stoica sa trimita in bara cu un sut superb de la 30 de metri.

Doar un minut a trecut si clujenii au spart gheata. Dananae a respins gresit cu capul din centrul careului direct la Cojocnean, care n-a stat mult pe ganduri si a tras cu sete cu dreptul la coltul lung. Craiovenii n-au reusit sa riposteze in timp util si pana la pauza, ardelenii au mai dat o lovitura. Tot Cojocnean a primit o pasa de manual de la Adrian Cristea si, singur cu Silviu Lung in fata portii, a trimis calm cu latul pentru 2-0.

Repriza secunda a fost mai linistita. Chiar daca oltenii au controlat in mare parte ostilitatile dupa pauza, au reusit de foarte putine ori sa se apropie de poarta adversa. Mai periculos au facut-o gazdele, Machado trimitand putin peste poarta in minutul 54, iar Adrian Cristea la cativa centimetri de coltul lung dupa aproape 20 de minute.

Spre final, doar Buleica a amenintat poarta lui Marius Popa cu un sut frumos de la distanta. Reghecampf l-a trimis in teren si pe atacantul oltenilor, Mihai Roman, in speranta ca acesta va avea evolutia lui Roman de la Rapid, din meciul din Giulesti, insa n-a fost deloc cazul.

In prelungiri, clujenii au mai punctat inca o data prin Vlad Morar, atacant aflat la primul sau meci in Liga 1. Debutantul clujenilor a inscris cu un sut de la marginea careului, fiind ajutat si de o deviere nefericita a oltenilor.

Posted on 18/04/2011, in Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj, U Craiova and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.