Rapid i-a administrat Timisoarei prima infrangere din acest sezon

Dupa un meci dominat aproape integral de Mihai Roman&Co., Rapid a castigat cu 3-2 intalnirea cu Timisoara din Giulesti, prima partida pierduta de banateni in acest sezon. Bozovic si Zicu au inscris cate un gol pentru fiecare echipa in primele 20 de minute, Mihai Roman si Daniel Pancu facand 3-1 pentru Rapid pana in minutul 60. Cu o ultima sfortare, Timisoara a inscris in minutul 85 prin Alexa, dar nu a mai reusit, ca de atatea ori in acest sezon, sa revina pe tabela in prelungiri.

In atmosfera vesnic senzationala din Giulesti, Rapidul a inceput meciul in jumatatea de teren a banatenilor, unde Roman a incercat sa puna presiune inca din start. Mijlocasul giulestenilor a facut ce-a vrut cu apararea adversa, zapacindu-i pe timisoreni cu driblingurile si patrunderile lui in viteza.

De la Roman a pornit si faza primului gol, un contraatac de manual al rapidistului in banda dreapta de unde a trimis in marginea careului la Bozovic. Muntenegreanul a preluat elegant, si-a facut mingea pe dreptul si l-a driblat in acelasi timp pe Helder, pentru a suta apoi frumos in diagonala, fara sanse pentru Pantilimon. Era doar minutul 12 si se anunta un meci viu disputat in Giulesti.

Timisorenii s-au napustit apoi in jumatatea adversa, incercand sa revina cat mai repede pe tabela. Iar eforturile echipei de pe Bega au fost rasplatite in scurt timp, in minutul 19 Ianis Zicu restabilind egalitatea. O centrare fara vlaga de pe dreapta a timisorenilor a fost respinsa cum nu se poate mai prost de Rui Duarte. Portughezul a pasat pur si simplu cu capul pentru Zicu, iar acesta nu a stat deloc pe ganduri. A sutat cu pofta din centrul careului si l-a lasat pe Bornescu sa viseze in continuare la respingeri mai bune ale colegilor sai.

Dupa o scurta perioada de joc linistit si foarte echilibrat, Mihai Roman a inceput sa apese tot mai tare pe acceleratie. Iar in minutul 33 a venit si al doilea gol al alb-visiniilor. Acestia au profitat de o stare inexplicabila de amortire a defensivei oaspete, Spadacio a saltat mingea din marginea careului peste hipnotizatii Sepsi si Ghionea pana la Roman, care a sutat in diagonala la coltul din stanga, incununand cu un gol o evolutie absolut superba.

Dupa cinci minute Rapidul trebuia sa beneficieze de un penalty pentru un hent facut de Cisovsky in careu, insa Alexandru Tudor ori n-a vazut faza, ori n-a considerat ca fiind intentionat hentul fundasului Timisoarei.

Echipa lui Dusan Uhrin a depasit cu greu momentele dificile, a inceput sa blocheze tot mai bine atacurile adverse si a incercat sa puna din nou presiune in cautarea egalarii. Insa Dorin Goga a sutat in plasa laterala in minutul 41, astfel ca Rapid a intrat cu avantaj la vestiare.

La fel de aerieni au fost alb-violetii si la inceputul reprizei secunde. Cu Roman la timona, Rapidul a continuat sa incline terenul spre poarta lui Pantilimon, iar in minutul 60 Daniel Pancu a marcat primul sau gol de la revenirea in Giulesti. Atacantul a primit o pasa excelenta in adancime si a sutat de la 15 metri cu stangul la coltul lung, la prima sa actiune de la intrarea pe teren.

Sumudica a dansat de fericire pe marginea terenului, felicitandu-se pentru introducerea lui Pancu in repriza a doua, in timp ce Copos dansa in stilu-i caracteristic la oficiala, bucuros ca idolul tribunelor din Giulesti a inscris din nou pentru Rapid.

Dusan Uhrin a replicat prin introducerea lui Zagrean, sperand ca tanarul atacant va revitaliza atacul Timisoarei. Insa nici Zagrean, nici Zicu nu s-au intalnit prea des cu mingea. Tot giulestenii au ramas mai periculosi, in minutele urmatoare avand alte ocazii de a majora scorul prin Spadacio si Pancu.

Cand toata lumea credea ca nimic nu se mai poate intampla, cu 5 minute inainte de expirarea timpului regulamentar Timisoara a redus din diferenta in urma unei lovituri de colt. Rapidistii s-au retras extrem de prost in momentul centrarii, incercand sa-i lase in offside pe adversari. Dar Alexa a venit excelent din spate si s-a nimerit la locul potrivit, mingea respinsa de Bornescu de pe linia portii lovindu-l pe capitanul banatenilor in burta. Balonul a sarit din Alexa in poarta, lasandu-i pe giulesteni nedumeriti.

Timisoara avea astfel sansa sa atace in disperare pe final, in cautarea egalarii, avand si avantajul ca de la margine s-au aratat nu mai putin de 5 minute de prelungiri. Insa doar o data au ajuns banatenii periculos la poarta adversa, in minutul 93 la sutul lui Zagrean, retinut excelent de Bornescu.

Posted on 17/04/2011, in FC Timisoara, Fotbal, Liga 1, Rapid and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Timisoara e o echipa obosita si debusolata. A obosit-o campionatul si a debusolat-o Iancu.