Urziceniul a invins in inferioritate Bistrita

Unirea Urziceni a castigat cu 2-1 partida de pe teren propriu cu Gloria Bistrita, dupa ce a dominat categoric in prima repriza, cand a si deschis scorul prin Arthur Patras. Desi a ramas in inferioritate numerica in repriza a doua, dupa eliminarea lui Apostol, Urziceniul a marcat pentru 2-0 prin Raul Rusescu. Ionut Balba a inscris singurul gol al bistritenilor pe final, cand Gloria a ratat la greu golul egalizator.

Ialomitenii au avut un inceput excelent de meci, Arthur Patras deschizand scorul la doar 6 minute de la fluierul de start. Atacantul moldovean a primit o pasa buna in careu, a tras din apropiere in blocajul excelent al lui Albut, dar mingea a revenit la el si a doua oara n-a mai ratat.

Dupa 10 minute in care Bistrita n-a aratat mai nimic, Urziceniul putea majora scorul de pe tabela daca Paduretu n-ar fi trimis peste poarta din pozitie excelenta. La un minut distanta si Rusescu si-a trecut numele pe lista ocaziilor, cu un sut din lovitura libera putin peste poarta, pentru ca in minutul 30 tot el sa rateze majorarea scorului pentru gazde.

Prima repriza nu s-a incheiat inainte ca elevii lui Marian Pana sa mai bifeze o uriasa ocazie. Epaminonda Nicu a sutat din cativa metri din unghi in minutul 42, Albut a scos incredibil doar pana la Mera, dar nici acesta n-a reusit sa inscrie, sutul sau fiind deviat peste poarta.

Repriza secunda a fost mai echilibrata, bistritenii iesind mai motivati de la vestiare. Ionut Balba putea restabili egalitatea pe tabela in minutul 55, insa sutul sau a fost blocat miraculos in fata portii. Dupa 10 minute Ilie Iordache a amenintat poarta adversa cu o lovitura de cap, insa Curca a fost la post.

Cu un sfert de ora inainte de final Mera s-a aflat si el aproape de a marca, dupa ce a trimis din doar 5 metri cu capul peste poarta. La cateva secunde distanta Iulian Apostol a vazut direct cartonasul rosu din partea arbitrului Andrei Chivulete, in urma unei intrari cu talpa la Robert Saceanu.

Insa bistritenii n-au apucat sa profite prea mult de superioritatea numerica. La doar doua minute dupa eliminarea lui Apostol, Raul Rusescu a scapat fenomenal pe contraatac si a dus scorul la 2-0.

Gloria n-a renuntat la lupta si in minutul 79 Ionut Balba a readus echipa ardeleana in meci, tot printr-un gol pe contraatac, facand finalul de partida mult mai interesant. Ocaziile s-au tinut lant la poarta lui Curca, Pasenciuc, Balba si apoi Keita trecand pe rand pe langa gol. La cealalta poarta, doar Rusescu a mai trimis un sut extrem de periculos, dar din fericire pentru Albut peste poarta.

Mandea a semnat ultima mare ocazie a meciului in prelungiri, dar sutul sau inselator n-a facut decat sa-l evidentieze inca o data pe Curca. Andrei Chivulete a fluierat finalul meciului dupa nici 3 minute de prelungiri, desi de la margine se aratasera 4.

Posted on 15/04/2011, in Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale, Unirea Urziceni and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.