Nebunie si dramatism intre CFR si U Cluj

Atmosfera incendiara, joc incins, faulturi dure, o eliminare, lupta apriga pentru minge, batai la vestiare, trei bare, accidentari dramatice, erori de arbitraj si goluri neregulemantare. Asa poate fi descris in cateva cuvinte derby-ul de foc dintre CFR Cluj si U Cluj, incheiat cu 1-1. Kone a deschis scorul din offside pentru CFR, dupa ce Mendy a fost eliminat de la U Cluj, Muresan a fost iertat de eliminare dar si Cadu, cel care l-a bagat in perfuzii pe Niculescu in repriza secunda. Centrarea lui Cojocnean si greseala lui Nuno Claro au facut ca mingea sa sara din transversala pe linia portii, dar golul sa fie validat pentru egalarea Universitatii din prelungiri.

Desi organizatorii au facut mari eforturi sa limiteze numarul de suporteri ai Universitatii la 1000, acestia au luat cu asalt tribunele stadionului din Gruia, unde aproximativ 5.000 de U-isti si-au sustinut cu ardoare favoritii. Chiar daca galeria feroviarilor a beneficiat si de statia de amplificare a stadionului, scandarile ceferistilor fiind date la maximum in boxe, fondul sonor a fost dominat de „sepcile rosii”. Atmosfera incendiara din tribune nu a fost la fel de aprinsa si pe teren, cele doua echipe avand o perioada lunga de tatonare in start de meci.

Apoi „U” si-a impus treptat ritmul de joc si a inceput sa preseze tot mai mult in jumatatea adversa. Centrarile lui Niculescu de pe stanga si ale lui Cojocnean de pe dreapta au creat emotii la poarta lui Nuno Claro. Insa prima faza periculoasa a fost cea din minutul 12, cand Niculescu a ajuns rapid pe contraatac la poarta adversa, pasa spre Machado l-a depasit pe Claro, dar Rada a respins din fata portii goale.

Dupa doar un minut Mendy a dat dovada de multa iresponsabilitate la un fault foarte dur asupra lui Peralta. A scapat jucatorul Universitatii doar cu un cartonas galben, dar dupa doua trei minute Mendy s-a eliminat singur cu un fault din spate la Bus. Ovidiu Hategan a scos si cartonasul rosu din buzunar si l-a trimis pe jucatorul oaspetilor la vestiare sa se racoreasca.

Cu un om in minus inca din primul sfert de ora al meciului, echipa lui Ionut Badea si-a vazut aripile taiate inca din start. Si asta pentru ca tehnicianul oaspetilor a trebuit sa-l sacrifice pe Machado din atac, pentru a-l trimite in teren pe Bazzi care sa-i tina locul lui Mendy.

La jumatatea primei reprize, Claudiu Niculescu a scapat pe contraatac in partea stanga, dar a fost semnalizat in offside de Cristian Nica, decizie la limita a asistentului. La faza imediat urmatoare, celalalt asistent, Ionel Popa, a uitat sa ridice fanionul la pasa lui Bastos spre Emmanuel Kone, ivorianul a scapat singur pe dreapta, a intrat in careu, unde l-a driblat si pe Marius Popa si a sutat splendid din unghi inchis in poarta.

Cu avantaj pe tabela si un om in plus, CFR a abordat cu mai multa relaxare restul reprizei, avand mai mult mingea dar si initiativa. Pana la pauza, doar sutul lui Niculescu din lovitura libera si executia frumoasa din unghi de pe stanga a lui Nicoara au mai creat emotii la cele doua porti.

La pauza meciului tensiunile au atins cote maxime. Florian Walter, patronul Universitatii, a cerut socoteala  arbitrului pentru deciziile sale. In discutie a intrat si Alin Minteuan, oficialii celor doua echipe luandu-se apoi la bataie. Au fost calmati cu greu de ceilalti oficiali, timp in care diverse obiecte s-au aruncat de-o parte si de cealalta.

Repriza secunda a debutat cu o echipa a „sepcilor rosii” mai motivata sa revina. Minutul 51 a adus prima mare ratare a Universitatii, Bostina reluand cu capul in transversala o pasa exclenta de la Bazzi. La un alt atac al Universitatii, Gabi Muresan trebuia sa vada al doilea cartonas galben dupa ce i-a pus mana in gat lui Bazzi, insa Ovidiu Hategan nu a acordat nici macar lovitura libera.

Minutul 63 a adus a doua bara a alb-negrilor. De aceasta data Cojocnean a trimis in transversala dupa o faza de atac absolut magnifica a Universitatii.

Dupa cinci minute scene groaznice s-au derulat pe gazonul stadionului din Gruia. Ricardo Cadu a incercat sa degajeze o minge de langa Niculescu, dar l-a lovit violent in zona stomacului pe jucatorul Universitatii. Arbitrul n-a intrerupt jocul decat dupa cateva zeci de secunde, cand Niculescu zacea deja in stare de inconstienta pe teren. A intervenit in prima faza echipa medicala a celor de la U, apoi si cativa medici si asistenti de la ambulante.

Pret de cateva minute s-au chinuit specialistii sa-l stabilizeze pe Niculescu. Diverse aparate medicale au fost aduse langa jucatorul clujenilor, acesta parasind terenul dupa cinci minute imobilizat pe targa si cu masca de oxigen pe fata. Medicii au fost nevoiti sa-l intubeze ca sa poata respira.

In locul lui Niculescu la Universitatea a intrat Andrei Voican, insa meciul a reintrat cu greu in ritm. Toti jucatorii erau afectati de ceea ce s-a intamplat cu Niculescu. Abia dupa 10 minute au reusit fotbalistii sa lege mai bine jocul, Universitatea fiind mult mai activa in atac. In minutul 87 Adrian Cristea putea restabili egalitatea, dupa ce Claro a ratat in marginea careului interventia la minge, insa lobul „Printului” a fost scos de Cadu din fata portii goale.

De la margine s-au aratat 8 minute de prelungire, timp suficient pentru „sepcile rosii” sa revina pe tabela. Efortul enorm al oaspetilor a fost rasplatit in al treilea minut de prelungiri, cand o centrare a lui Cojocnean ce parea sa nu puna problema a fost scapata de Nuno Claro pe spate. Mingea a atins transversala si a cazut pe teren, putin dincolo de linia portii, dar nu chiar cu intreaga circumferinta.

Dupa mai multe momente de confuzie, arbitrii au cazut de comun acord sa valideze golul, oarecum echitabil avand in vedere ca nici golul CFR-ului n-a fost inscris in conditii regulamentare. Bucuria suporterilor Universitatii a fost intregita de aparitia pe teren a lui Claudiu Niculescu, atacantul venind cu perfuziile dupa el sa sarbatoreasca remiza din Gruia.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 55. Nuno Diogo, 20. Cadu, 24. Rada, 11. Nicoara (23. Veloso ’79) – 5. Sare – 28. Kone, 6. G. Muresan, 18. Peralta (8. Kivuvu ’78), 16. Bastos – 25. Bus (29. Batin 77). Antrenor: Alin Minteuan.

Universitatea Cluj: 12. Popa – 18. Ungurusan, 5. Pele, 6. Abrudan, 3. Mendy – 20. Cojocnean, 8. Nasser, 22. Bostina (7. Delgado ’60), 30. Cristea – 9. Niculescu (17. Voican ’73), 11. Machado (14. Bazzi ’19). Antrenor: Ionut Badea.

Cartonase galbene: Mendy ’12, ’16, Muresan ’57
Cartonas rosu: Mendy ’16
Arbitri: Ovidiu Hategan (central) – Ionel Popa, Cristian Nica (asistenti) – Marian Bordean (rezerva)

Posted on 14/04/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.