Gol fabulos inscris de Fatai in Astra-Sportul 1-0

Astra Ploiesti s-a impus la limita pe teren propriu cu Sportul Studentesc, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind reusita magnifica a lui Kehinde Fatai din startul reprizei secunde. Sportul a jucat in inferioritate din minutul 65, cand Ionut Tarnacop a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Fara infrangere in acest retur de campionat, Astra Ploiesti a privit cu destula lejeritate meciul de pe teren propriu cu ultima clasata, iar asta era sa-i coste pe elevii lui Tibor Selymes.

Ca si in precedenta partida disputata in Regie cu Timisoara, studentii au dat totul pe teren si la Ploiesti desi aveau un lot decimat. Fara multi titulari in formula de start, echipa lui Multescu a amenintat mai mult poarta Astrei, dar Ferfelea, Curelea si chiar Postolache n-au reusit sa-l invinga pe Catalin Grigore pana la pauza.

Acelasi lucru s-a intamplat si la poarta lui Viciu, unde ploiestenii au incercat mai putin ca adversarii lor, dar nici ei n-au reusit sa inscrie. N’Doye si apoi Tigoianu, ambii din pasa lui Miranda, n-au izbutit sa reia in plasa din cativa metri, asa ca cele doua echipe au intrat la vestiare fara sa fi simtit bucuria marcarii unui gol.

Lucrurile aveau sa se schimbe dupa pauza. Astra a revenit mai motivata in teren si a inceput sa impinga tot mai mult jocul spre poarta Sportului. Lucian Goian si Miranda au trecut pe rand pe langa gol, dar gheata a fost sparta in minutul 54. Stratila a urcat pe contraatac pe dreapta, a centrat perfect in 8 metri la Fatai, iar acesta a trimis fabulos din foarfeca laterala, lasandu-l pe Viciu simplu spectator.

Lucrurile au mers din rau in mai rau pentru studenti si in minutul 65 Ionut Tarnacop a fost eliminat destul de usor de arbitrul Lucian Rusandu. Jucatorul Sportului intrase in teren abia la pauza meciului, reusind in 20 de minute sa culeaga doua cartonase galbene.

Cu un om in minus, stundentii nu au mai reusit sa faca fata in ofensiva desi au incercat in cateva randuri sa aduca pericol in careul advers. Mai periculosi s-au mentinut jucatorii gazdelor, care au mai semnat cateva ocazii pana la final prin Takayuki si Mihalache.

Posted on 13/04/2011, in Astra Ploiesti, Fotbal, Liga 1, Sportul Studentesc and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.