CFR a scos un punct chinuit in deplasare la Tg. Mures

FCM Tg. Mures a terminat la egalitate, scor 0-0, partida de pe teren propriu cu CFR Cluj, obtinand astfel prima remiza din acest sezon in fata propriilor suporteri. Meciul a fost unul slabut, mai ales in prima repriza. Bakary Sare a ratat doua mari ocazii pentru CFR, in timp ce Adrian Iencsi a semnat cea mai mare ratare a meciului. In urma acestei remize albe FCM urca in clasament pe locul 10, chiar in spatele celor de la CFR.

Prima repriza a fost una cu fotbal putin si faze de poarta si mai putine. FCM a avut mai mult mingea, insa posesia prelungita a muresenilor nu s-a vazut si pe tabela sau in raportul ocaziilor de gol.

Prima faza importanta de poarta a apartinut gazdelor si a venit in urma unei lovituri de colt de pe dreapta. Centrarea a ajuns cu mare noroc la Adrian Iencsi (18′), la bara a doua, insa sutul acestuia din 7 metri a trecut mult peste poarta. Apoi Astafei (27′) si-a incercat norocul cu un sut din afara careului, insa mingea deviata a ocolit poarta.

Mult mai cadrate au fost cele doua suturi ale oaspetilor, ambele apartinandu-i lui Bakary Sare. Primul a venit in minutul 28, cand ivorianul a scapat excelent singur cu portarul in careu, insa sutul sau a fost parat incredibil de Balauru. Al doilea sut al lui Bakary a venit de la distanta in ultimele secunde ale primei reprize. Dar si de aceasta data Balauru a fost la post.

Clujenii au crescut gradul de pericol la poarta adversa in repriza secunda. Emil Dica a fot aproape de gol la doua minute de la reluare, insa lovitura sa de cap din 7 metri a fost retinuta langa bara de Balauru. Tot portarul a fost salvatorul FCM-ului si in minutul 51, cand a intervenit in prima faza la lovitura libera executata de Rada, pentru ca apoi sa pareze fenomenal sutul lui Bakary.

Replica muresenilor a venit in minutul 65, cand fostul jucator al CFR-ului, Didi, a semnat una dintre cele mai mari ratari ale etapei. Mai intai Astafei a expediat un sut superb de la 35 de metri, Claro a scapat mingea din brate, singur cu Didi in careu, dar brazilianul a trimis incredibil peste transversala din 7 metri cu toata poarta goala in fata.

Pana spre final, jocul a devenit tot mai aprig, dar si mai fragmentat, intreruperile dese cauzate de faulturi sau mingi scapate in margine facand ca meciul sa nu fie unul foarte placut. Alin Minteuan s-a decis abia in minutul 82 sa faca prima modificare, trimitandu-l in teren pe Cristi Bud in locul lui Sergiu Bus., pentru ca apoi sa faca si urmatoarele doua schimbari in ultimele minute. Cele doua porti n-au mai fost insa amenintate si prin urmare nici scorul modificat.

Posted on 11/04/2011, in CFR Cluj, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Cand Dumnezeu ai timp sa le scrii pe toate? Acum transmiti live Rapid-Craiova pe Onlinesport. Esti mare.