Un offside inexistent impiedica victoria lui U Cluj la Medias

Universitatea Cluj si Gaz Metan au terminat la egalitate meciul de la Medias, in care clujenii au fost gazde si mediesenii oaspeti. Prima repriza a fost castigata clar cu 2-0 de clujeni prin dubla fenomenala a lui Niculescu, a doua repriza fiind castigata cu acelasi scor de Gaz Metan prin golul lui Eric si cel al lui Dan Roman. In ultimul minut de prelungiri Andrei Voican a inscris un gol perfect valabil pentru U Cluj, dar acesta nu a fost validat din cauza unei semnalizari gresite de la margine. Un 2-2 superb, cu mult fotbal si goluri care mai de care mai frumoase.

Dupa o prima jumatate de repriza in care s-au anihilat reciproc la mijlocul terenului, cele doua echipe si-au dat treptat drumul la joc. Machado a aparut periculos in careul advers singur cu portarul dar a fost blocat de Plesca, tot Plesca respingand apoi sutul lui Claudiu Niculescu din lovitura libera.

In minutul 22, Niculescu a scapat iar singur pe poarta, insa a fost ajuns din urma de Trtovac care a impins evident. Alexandru Deaconu nu a acordat fault si nici cartonasul galben meritat, avertismentul primindu-l in schimb Adrian Cristea pentru proteste.

Mediasul a cerut apoi un penalty dupa ce sutul lui Trtovac din marginea careului a lovit mana lui Machado in careu. Deaconu a lasat iar jocul sa continue, spre supararea gazarilor. Cojocnean pentru Cluj si Bawab pentru Medias au stat la baza altor faze de poarta, insa repriza parea ca se indreapta spre o remiza alba.

A fost nevoie de reusita de mare efect a lui Niculescu din minutul 41. Veteranul atacant al sepcilor rosii a executat aproape de perfectiune lovitura libera de la 23 de metri, Plesca s-a intins la maximum, dar a reusit doar sa impinga mingea in bara din dreapta sa, de acolo balonul poposind in poarta.

Era 1-0 pentru U si suporterii erau fericiti. Doar doua minute mai tarziu au ajuns in delir fanii alb-negrilor, dupa ce acelasi Caludiu Niculescu a executat mirobolant o faza fixa de la peszte 35 de metri din extrema stanga. Atacantul a incercat mai mult sa centreze in gura portii, insa Machado a sarit putin pe sub minge, Plesca a fost pacalit si nici n-a vazut mingea care a trecut prin stanga sa in plasa fara sa fie atinsa.

Mediasul a revenit pe terencu mai multa determinare in repriza secunda. Elevii lui Pustai au presat in continuu in speranta de a reveni in meci. Iar in minutul 64 mediesenii puteau reduce din diferenta, daca Eric n-ar fi ratat de la punctul cu var. Mai intai Dan Roman a fost tinut clar de gat de Pele in careul clujenilor, infractiunea fiind observata doar de arbitrul asistent, pentru ca Alexandru Deaconu lasase jocul sa continue. Arbitrul a acordat pana la urma penalty pentru Medias, dupa o consultare cu asistentul, dar fara sa acorde si cartonasul galben fundasului francez. Marius Popa si-a salvat insa echipa, ghicind coltul la sutul slab al lui Eric.

Golgheterul Mediasului si-a luat revansa patru minute mai tarziu. Ce n-a reusit de la 11 metri singur in careu, a reusit brazilianul de la 30 de metri, sutul sau violent cu stangul luandu-l prin surprindere pe portarul clujenilor, care acum n-a mai putut interveni.

Gazarii au prins brusc curaj si au inceput sa atace cu si mai mult avant in cautarea egalarii, profitand si de pasul inapoi facut de clujeni. Elevii lui Ionut Badea s-au retras incet in apararea, in incercarea de a proteja pe final avantajul minim, dar a permis astfel adversarilor sa vina peste ei.

Iar in minutul 86 Dan Roman a reusit golul egalizator cu un sut de 3 metri din pasa lui Eric, dupa ce tot el ratase incredibil cu un minut mai devreme de langa bara din stanga. Trebuia sa fie 3-2 in final pentru U Cluj, daca asistentul n-ar fi semnalizat total aiurea un offside la golul perfect valabil inscris de Andrei Voican in ultimul minut de prelungiri.

Posted on 09/04/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.