Bistrita castiga surprinzator in deplasarea de la Brasov

Gloria Bistrita a reusit sa castige la Brasov cu 1-0, un meci in care a tras de doua ori la poarta si doar la faza golului reusit de D’Agostino in minutul 3 a prins spatiul portii adverse. De cealalta parte, Brasovul a  avut peste 20 de suturi la poarta adversa,  15 cornere si chiar si o bara pe final, dar n-a reusit sa inscrie.

Meciul a inceput tare, prima ocazie apartinand gazdelor prin Gaucho, al carui sut din primul minut a trecut peste poarta. La faza imediat urmatoare insa, bistritenii au deschis scorul. Pasa de pe dreapta a ajus in careu la D’Agostino, acesta si-a pus mingea pe stangul si a tras plasat, balonul fiind deviat suficient cat Haisan sa fie surprins de traiectoria mingii.

Din acel moment Gloria nu a mai contat in atac, bistritenii fiind tinuti in corzi in propria jumatate. Stegarii au atacat in nestire in prima repriza, ba pe dreapta, ba pe stanga, insa zidul defensiv al oaspetilor parea de netrecut. Chipciu a fost responsabil cu centrarile pentru brasoveni, in timp ce Keita a fost principalul stalp al apararii Gloriei.

Cardoso, Williams si Ilyes au avut pe rand faze periculoase la poarta lui Albut, insa portarul bistritenilor a fost prea putin intrebuintat. La capatul rabdarii, Antonio Conceicao l-a aruncat in lupta din minutul 34 pe Nuno Viveiros, in speranta ca acesta va construi faza care sa aduca golul egalizator. Acesta putea chiar marca in prelungirile primei reprize, daca mingea deviata de el cu capul din careu n-ar fi aterizat direct in bratele lui Albut.

Parca acelasi sablon s-a aplicat si in repriza secunda, cand Brasovul a atacat fara incetare iar bistritenii s-au asezat cu totii pe linia portii. Centrari peste suturi, devierei peste pase, de toate au incercat brasovenii. Mai putin suturile periculoase, doar cateva astfel de faze amenintand poarta Bistritei.

Sutul lui Viveiros scos in extremis de Albut in minutul 47 si un alt sut al lui Ilyes din afara careului in minutul 74 au fost primele faze periculoase ale gazdelor. Insa faza din minutul 78 a fost cea mai mare ocazie a meciului, la sutul lui Robert Ilyes din lovitura libera direct in bara din stanga a portii adverse.

Meciul s-a incheiat dupa ce Brasovul a bifat peste 20 de suturi la poarta si 15 cornere. Gloria a castigat dupa mult timp in deplasare la primul meci in care a avut pe banca un cuplu de tehnicieni format din Nae Manea si Florin Halagian.

Posted on 09/04/2011, in FC Brasov, Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.