Zicu salveaza Timisoara in fata Astrei

Timisoara a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, un meci foarte tensionat, cu patru goluri, o bara si doua penalty-uri, dar si o eliminare pe final, a lui Alexa. Astra a condus cu 2-0 pana in minutul 73. Ianis Zicu a facut diferenta cu un gol si o pasa de gol la Zagrean. Timisorenii au fost privati de un penalty in prima repriza, la scorul de 1-0 pentru Astra.

Dupa o lunga perioada de tatonare, cele doua echipe si-au dat incet drumul la joc. Primii au amenintat oaspetii, prin Stratila care a trimis peste poarta. Apoi Morais a centrat sutat de la distanta si Pantilimon a respins riscant in fata, dar a avut noroc ca Miranda alunecase la doi metri de el.

Banatenii s-au trezit abia in minutul 12, dar si cand au facut-o a fost aproape letal. Ianis Zicu a tras plasat de pe linia careului mare, insa a nimerit doar bara din dreapta, primind oricum aplauze din tribune. Apoi Axente si Bourceanu si-au incercat norocul la poarta adversa, sutul primului fiind retinut de Grigore, in timp ce al doilea a trimis peste poarta.

Surpriza a venit dupa cateva minute, cand Astra a declansat un contraatac fulgerator pe partea dreapta, mingea a fost pasata perfect de Stratila in marginea careului mic la Miranda (17′), care  a avut de indeplinit o simpla formalitate, deschizand scorul.

Magera, Alexa si apoi iar Magera puteau restabili egalitatea pentru formatia de pe Bega, insa Grigore nu a putu fi invins. La fel cum n-a fost pacalit nici Pantilimon de sutul la coltul lung trimis de Junior Morais in minutul 34. Ocaziile s-au mutat apoi iar la poarta Astrei, insa Axente n-a ajuns la o centrare perfecta de pe dreapta a lui Helder, trecand milimetric pe langa minge.

In acelasi minut 40 Ianis Zicu a cazut in careul advers, dupa ce a incercat sa patrunda spre poarta printre doi adversari. Insa Georgian Ionescu a vazut simulare la mijlocasul Timisoarei si a scos cartonasul galben in loc sa dea penalty.

Decizia arbhitrului n-a facut decat sa amplifice tensiunea oricum crescuta din teren, dar si din tribune. Prima repriza s-a incheiat intr-un cor de huiduieli ale suporterilor, atat la adresa arbitrului, cat si la adresa jocului neputincios al timisorenilor.

Repriza secunda a inceput la fel de linistit ca prima, insa tensiunea s-a mentinut. Timisoara a continuat sa preseze in cautarea egalarii, dar Alexa si apoi Zagrean au trecut pe rand pe langa gol.

La prima actiune mai periculoasa a oaspetilor, Astra a dat iar lovitura. Tigoianu a fost faultat de Cisovsky in careu, iar Georgian Ionescu a dat imediat penalty. Ousmane N’Doye a executat in forta de la 11 metri si a dublat avantajul ploiestenilor.

Tot de la punctul cu var au reusit timisorenii sa reduca din diferenta in minutul 73. Zicu a fost tinut de Mihalache in careu, tot el executand si lovitura de pedeapsa. Grigore ghicise coltul, dar n-a putut para sutul puternic al internationalului Timisoarei.

Presiunea Timisoarei s-a intensificat, iar cu 10 minute inainte de expirarea timpului regulamentar elevii lui Dusan Uhrin au reusit sa restabileasca egalitatea. Zicu a gasit o pasa geniala pentru Zagrean, acesta s-a intors cu fata spre poarta si a tras fara sperante pentru portarul Astrei.

Finalul de meci nu a fost lipsit de nervi si spirite incinse, capitanul Timisoarei fiind eliminat in primul minut de prelungiri. Alexa l-a calcat intentionat pe spate pe Miranda, dupa ce tot el il faultase.

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 20. Helder, 4. Luchin, 28. Ciosvsky, 6. Ignjatijevici – 7. Curtean (10. Tames ’56), 5. Alexa, 55. Bourceanu (19. Nikolici ’88), 27. Zicu – 17. Magera, 9. Axente (15. Zagrean ’46). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Astra Ploiesti: 77. C. Grigore – 2. Matel, 4. Mihalache, 6. L. Goian, 13. Morais – 8. Seto, 78. N’Doye, 11. Tigoianu (3. Oprsal ’82), 18. Stratila (21. Fatai ’85) – 9. Budescu (20. Stan ’29), 14. Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.

Posted on 06/04/2011, in Astra Ploiesti, FC Timisoara, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.