Meci de senzatie reusit de „U” la Bistrita

Cu antrenorul Ionut Badea in tribune, acesta fiind suspendat, Universitatea Cluj s-a dus la Bistrita in cautarea unei noi victorii dupa cea cu Dinamo din etapa trecuta. Insa clujenii au avut probleme inca din start in fata Gloriei.

Bistrita a inceput mult mai determinata meciul, avand primele ocazii de gol inca din primele minute. Insa clujenii au ripostat prin Abrudan, care in minutul 16 a fost aproape de gol, mingea trimisa de el cu capul stergand transversala portii lui Albut. Dar dupa doar doua minute Gloria a reusit deschiderea scorului. O centrare din lovitura libera de pe stanga a ajuns excelent la Cafasso, care a trimis sec cu capul in poarta din doar 7 metri.

Si cum un rau nu vine niciodata singur, Universitatea a ramas in inferioritate numerica dupa 10 minute, Delgado fiind eliminat. Mai intai a primit un avertisment pentru proteste, al doilea cartonas galben fiind acordat de Marius Avram pentru un fault din spate la Ciprian Petre. Clujenii au ramas astfel cu un om mai putin cu mai mult de o ora inainte de finalul meciului.

Cateva minute mai tarziu, banca de rezerve a clujenilor a solicitat o schimbare surprinzatoare: Claudiu Niculescu a fost inlocuit cu Cojocnean, jucator cu profil mai defensiv decat nouarul sepcilor rosii. Prin aceasta mutare, banca oaspetilor a vrut sa suplineasca eliminarea lui Delgado, sacrificand astfel compartimentul ofensiv, unde s-a bazat in continuare doar pe Machado.

Startul partii secunde a adus insa o surpriza din partea clujenilor. Acestia au profitat de faptul ca bistritenii se credeau deja castigatori si au dat prima lovitura in minutul 52, cand Adrian Cristea a restabilit egalitatea pe tabela, dupa ce Albut n-a reusit sa respinga bine o centrare de pe dreapta.

Lovitura de teatru au dat-o insa clujenii in minutul 58. Mai intai Machado a sutat periculos, Albut respingand in extremis in corner. Bostina a centrat apoi perfect de la coltul din dreapta, pentru ca Pele sa apara excelent in 6 metri, de unde  a trimis cu capul sub transversala.

Abia atunci s-au trezit elevii lui Viorel Hizo. Gloria a declansat atacuri furibunde in jumatatea adversa, iar in minutul 68 Cafasso a restabilit egalitatea cu un sut violent din alergare de la marginea careului. Dupa 5 minute Ilie Iordache putea duce Bistrita din nou in avantaj, dar a sutat peste poarta din pozitie ideala. Ce n-a reusit Iordache, i-a iesit lui Adrian Cristea la faza imediat urmatoare. „Printul” a tras puternic pe jos de la 20 de metri si l-a pacalit pentru a doua oara pe Albut in acest meci. Era minutul 74 si U Cluj conducea cu 3-2 pe Gloria, dupa ce a jucat in inferioritate numerica inca din minutul 29.

Finalul de meci a fost unul de infarct. Ocaziile s-au tinut lant la ambele porti, bistritenii au trecut de doua ori pe langa egalare,  in minutul 91 avand chiar si o bara, dupa ce Ungurusan a trimis in bara propriei porti in incercarea de a respinge. Insa ultima zvacnire a clujenilor a stabilit si scorul final, in al doilea minut de prelungiri, cand Tony a inchis tabela la 2-4 cu o reusita de senzatie.

Posted on 05/04/2011, in Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. …vazut; chiar fain in contextul actual al fotbalului romanesc.