Cu Chivu eliminat, Inter a fost calarita de Schalke

Schalke 04 a reusit o victorie de proportii in deplasare la Milano, invingand pe Inter cu 5-2 intr-un meci care va ramane mult in istorie. Internazionale a condus de doua ori pe tabela, prin golurile lui Stankovic si Milito, dar nemtii au egalat tot de doua ori pana la pauza prin Matip si Edu. A doua repriza a fost dominata de Schalke, care a punctat de inca trei ori, prin Raul, autogolul lui Ranocchia si iar Edu. Cristi Chivu si-a lasat echipa la greu si a fost eliminat in minutul 62, fundasul roman jucand foarte slab in acest meci.

Meciul de la Milano a inceput practic de la scorul de 1-0, Dejan Stankovic deschizand scorul inca din secunda 25 cu o reusita care va ramane pentru multi ani in istoria Champions League si a fotbalului mondial. Un sut putin lobat de la centrul terenului care l-a gasit pe Neuer inca pregatindu-se sa inceapa meciul.
Un meci care incepe din primul minut cu un gol marcat de la 50 de metri nu avea sa fie altfel decat spectaculos. Show-ul fotbalistic a continuat cu doua ocazii ale lui Raul Gonzales, pentru ca in minutul 17 Matip sa reuseasca egalarea pentru Schalke, dupa mai multe minute de presiune ale nemtilor.

Au urmat alte momente frumoase de joc create de ambele echipe, insa initiativa au avut-o mai mult gazdele. Iar in minutul 34 Sneijder l-a gasit excelent pe Milito in careu, iar atacantul a reusit in sfarsit sa inscrie, dupa ce pana atunci a fost surprins de mai multe ori in offside. Pentru Milito acesta a fost primul gol din actuala editie de Champions League.

Spectacolul fotbalistic nu s-a oprit aici, continuand in aceeasi nota de joc disputat in mare viteza si cu multe faze de atac. Iar cu 5 minute inainte de pauza, Schalke a dat din nou lovitura. In prima faza Edu a tras la poarta din 10 metri, Julio Cesar a blocat, mingea a revenit la Edu care a doua oara n-a mai ratat.

Repriza secunda a adus acelasi fotbal de mare spectacol ceva obisnuit pentru aceasta faza a Ligii Campionilor. De  aceasta data insa, primii care au spart gheata au fost nemtii. Mai bine spus, Raul, care si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor la capatul unei superbe faze ofensive a lui Schalke.

Surprinsi de faptul ca oaspetii au preluat pentru prima data conducerea, elevii lui Leonardo au avut un moment de cadere din punct de vedere emotional, de care foarte bine a profitat Schalke. Tot Raul a aparut amenintator in partea dreapta si a centrat in forta in careu, insa Ranocchia incercand sa respinga, a trimis prin alunecare in propria poarta.

De parca toate acestea nu erau de ajuns, Cristi Chivu si-a ingropat echipa in minutul 62, cand a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat, lansand Interul in inferioritate numerica pentru ultima jumatate de ora. Aceasta a fost a doua eliminare a lui Chivu in doar trei zile, dupa ce si in derby-ul din campionat cu AC Milan a primit doua cartonase galbene.

La doar doua minute distanta Jurado putea face 5-2 pe tabela, insa mijlocasul echipei germane a trimis in bara. Ratarea lui Jurado a fost rascumparata nici 10 minute mai tarziu, cand Edu a primit in marginea careului si a inscris din intoarcere, reusind dubla dar si al cincelea gol al lui Schalke.  Diferenta de scor putea sa fie chiar mai mare, daca nemtii n-ar mai fi ratat in minutele de final ale meciului.

Posted on 05/04/2011, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.