Branestiul si Sportul au dat-o la pace si se indreapta spre liga secunda

Victoria Branesti a terminat la egalitate dupa un meci incrancenat partida de pe teren propriu cu Sportul Studentesc, scor 1-1. Tabela a fost deschisa prin golul inscris de Bogdan Oprea pentru gazde, egalarea venind in minutul 89 de la Viorel Ferfelea.

Dupa victoria categorica de pe teren propriu impotriva Universitatii Craiova, Sportul Studentesc s-a deplasat in apropiere, la Chiajna, unde a intalnit o alta echipa din zona rosie a clasamentului, Victoria Branesti.

Gazdele veneau dupa trei infrangeri consecutive, avand doar doua puncte castigate in acest an, din remizele cu Craiova si CFR Cluj. Pentru ambele echipe o victorie in meciul de la Chiajna ar fi insemnat extrem de mult in economia campionatului. De aceea meciul a fost unul foarte incrancenat, fiecare minge si faza de joc fiind tratata cu seriozitate maxima.

Din pacate, asta a dus la un joc extrem de inchis si tacticizat. In foarte multe momente ale primei reprize, meciul a semanat cu unul de tenis cu piciorul, mingea fiind zburata dintr-o jumatate de teren in cealalta, fara o idee clara de atac sau constructie.

Repriza secunda nu a adus o modificare majora a aspectului general al jocului, meciul fiind in mare parte la fel de anost. Abia spre final au renuntat cele doua echipe la prudenta si s-au apropiat mai periculos de poarta adversa. Iar dupa cateva actiuni amenintatoare de atac, Branestiul a reusit sa inscrie in minutul 82 prin Bogdan Oprea. Acesta intrase in teren abia in repriza secunda, reusind sa anime compartimentul ofensiv al gazdelor.

Cu doar un minut inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, studentii au reusit sa restabileasca egalitatea in urma unei lovituri libere care a prins nepregatita apararea gazdelor. La finalizare s-a aflat Ferfelea, care a trimis cu capul in plasa din cativa metri. Meciul s-a incheiat cu o remiza care nu ajuta niciuna dintre cele doua echipe in lupta tot mai dificila pentru evitarea retrogradarii.

Posted on 05/04/2011, in Fotbal, Liga 1, Sportul Studentesc, Victoria Branesti and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.