Rapidul a invins Mediasul intr-un meci incendiar

Rapid a revenit fenomenal pe teren propriu in fata Mediasullui si a invins cu 2-1, dupa ce a fost condusa cu 1-0. Scorul a fost deschis de Cristi Todea, Glauber Berti si apoi Cassio Vargas marcand golurile Rapidului. Meciul a fost plin de incidente, goluri anulate la limita dar si validate la limita, scandaluri, bare si eliminari. Sumudica a fost trimis la pauza in tribune dupa ce s-a manifestat ca la circ, Bornescu primind rosu dupa fluierul de final al meciului.

Cu un public senzational in spate, Rapidul a inceput catastrofal meciul cu Gaz Metan din Giulesti. Echipa antrenata de Marius Sumudica s-a intrecut in erori de tactica si gafe personale, lucru care nu avea decat sa dea aripi oaspetilor.

Iar dupa doar 8 minute de joc alert, Mediasul a reusit sa deschida scorul in urma unei faze de toata frumusetea. Parvulescu s-a luptat eroic cu Candido Costa pe stanga, a urcat in viteza lasandu-l pe rapidist pe drum, a ajuns in marginea careului, de unde a centrat perfect pe jos pentru Todea. Acesta a venit in viteza din spate si a trimis din alergare, care trimite din alergare langa bara din stanga.

Pentru prima data condusa in Giulesti in acest sezon, Rapid a avut o tresarire de orgoliu dupa mai multe minute in care au fost dominati copios. Nu inainte ca Marius Sumudica sa-l trimita in teren pe Rui Duarte in locul lui Candido Costa, care pentru 20 de minute a fost mai mult jucatorul Mediasului.

Giulestenii au inceput sa atace tot mai in forta, impinsi de la spate de antrenorul lor, care, a fost de multe ori pe punctul de a intra pe teren. Sumudica a comentat la orice decizie a arbitrului, s-a agitat zgomotos si prin gesturi ample pe margine, a urlat la asistenti si la arbitrul de rezerva.

Minutul 35 a adus prima faza contestata vehement. Spadacio a tras violent pe jos din lovitura libera, mingea a trecut pe sub zidul oaspetilor si a fost retinut a fix pe linia portii de Plesca. Giulestenii au sarit in aer, crezand ca este gol valabil, insa Craciunescu nu a validat golul.

La fel s-a intamplat si dupa cinci minute, cand mingea a intrat cu totul in plasa portii Mediasului, insa inainte de a fi trimisa cu capul de Herea, portarul Plesca a fost faultat cand a iesit pe centrare. Sumudica a fost din nou in pragul unei crize de nervi, fiind cu greu calmat de cei de pe banca.

Dupa doar doua minute iadul s-a dezlantuit din nou. Totul a pornit de la o centrare a lui Mihai Roman de pe dreapta. Mingea a fost trimisa de Glauber cu capul de pe linia careului mic, dar Plesca a scos din plonjon in aer. Craciunescu nu a validat in prima faza golul, insa asistentul Adrian Vidan a indicat ca mingea a trecut dincolo de linia portii. Lucru neconfirmat 100% de zecile de reluari ale televiziunilor.

Imediat dupa ce si Craciunescu a acordat golul gazdelor, ambele echipe au fost la un pas de bataie generala in preajma bancilor de rezerve. Arbitrii au calmat cu greu spiritele si jocul a fost reluat, parca si mai in forta. Rapid nu a renuntat la lupta, a presat cu si mai mult entuziasm si in al doilea minut de prelungiri rapidistii au trecut in avantaj. Rui Duarte a centrat superb de pe dreapta in fata portii, Cassio Vargas si Zaharia s-au zbatut sa ajunga la minge, unul pentru a inscrie si altul pentru a respinge, si din clinciul celor doi mingea a sarit in poarta pe langa Plesca.

Era 2-1, Rapidul revenind fenomenal pe tabela, dupa ce mai bine de o jumatate de ora nu a jucat mai nimic. A fost destul ca Sumudica sa se manifeste ca la circ, s-o ia la goana pe teren si sa ajunga pana la poarta lui Bornescu pentru a se bucura de gol. Faptul ca s-a aruncat pe burta ca in bazin in fata sporterilor rapidisti de la peluza a pus capac intregii situatii si Teo Craciunescu l-a trimis in tribune. Tehnicianul nu doar ca n-a protestat, dar chiar l-a pupat pe frunte pe arbitru.

Repriza secunda a fost la fel de tensionata pe teren, jocul avand o viteza mult peste media campionatului. De la un minut la celalalt fazele de joc s-au succedat la cele doua porti, insa fazele periculoase au fost mai rare. Glauber a fost aproape de dubla in minutul 51, tot cu o lovitura de cap, pentru ca apoi Alex Munteanu sa fie oprit prin fault dintr-o cursa personala in care putea ramane singur cu Bornescu.

Mediasul a fost iar aproape de egalare in minutul 63, cand Zaharia a contrat o incercare de respingere a lui Cesinha, mingea sarind apoi in transversala portii lui Bornescu.

Odata cu trecerea timpului, gazarii au sarit peste faza de constructie, aruncand toate mingile in fata pentru a forta jocul in cautarea egalarii. Nici Rapidul n-a stat degeaba, desi a facut vizibil pasul inapoi, mai ales dupa iesirea lui Ovidiu Herea. Acesta a fost inlocuit cu Olberdam, reactionand destul de dur la adresa lui Sumudica.

O noua ocazie uriasa de egalare au avut oaspetii cu doua minute inainte de prelungiri. Bawab a profitat de un luft al lui Marcos Antonio, l-a driblat de doua ori in careu pe Bozovic, dar a sutat incredibil pe langa poarta. Tot pe langa poarta a dat si Dan Roman doua minute mai tarziu, dintr-o pozitie mult mai clara.

Finalul nu a fost nici el lipsit de incidente. In ultimul minut din cele 3 de prelungiri Glauber a fost avertizat pentu trageri de timp, rapidistii au protestat, facand sa treaca astfel tot timpul. Craciunescu a fluierat finalul meciului imediat ce au expirat cele 3 minute, fara sa tina cont ca jocul fusese intrerupt aproape un minut. Jucatorii Mediasului l-au inconjurat imediat, extrem de furiosi, au intervenit si cei de pe bancile de rezerve, situatia riscand sa degenereze. Din tot acest scandal Markovic s-a ales cu un cartonas galben desi a fost inlocuit in repriza a doua, un cartonas galben fiindu-i acordat si lui Bornescu. Portarul Rapidului mai avea unul din prima repriza, astfel ca l-a primit si pe cel rosu.

Posted on 03/04/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Rapid and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.