CFR, cu capul plecat in fata Pandurilor

CFR Cluj a parasit invinsa terenul la Turnu Severin fiind invinsa cu 2-1 de Pandurii, dupa un meci in care gorjenii au dominat. Scorul a fost deschis prin autogolul lui Nuno Diogo chiar inainte de pauza, gorjenii au majorat scorul prin Vranjes, Bastos reducand apoi din diferenta.

Pandurii nu a luat in considerare faptul ca avea in fata pe campioana Romaniei, avand avantajul moral al celor doua victorii consecutive obtinute pe teren propriu cu feroviarii, dar si faptul ca CFR Cluj, desi era campioana, nu statea foarte bine in clasament.

Trupa lui Grigoras a inceput insa meciul cu gandul la evitarea retrogradarii, avand neaparat nevoie de un rezultat pozitiv pentru a-si gasi linistea. De cealalta parte, clujenii au dat impresia ca nu-i intereseaza deloc meciul si fotbalul, elevii lui Minteauan fiind parca mai preocupati sa se apere si sa faulteze.

Gorjenii au inceput treptat sa domine, atat la capitolul posesie cat si prin incisivitate. Centrarile de pe dreapta ale lui Popete au inceput sa ameninte tot mai mult careul advers, la fel cum au facut-o si aparitiile in atac ale lui Stromajer sau Lemnaru.

Dupa doua mari ocazii de a inscrie ale gazdelor, golul a venit pana la urma in prelungirile primei reprize. Insa reusita nu a apartinut unui jucator al Pandurilor, ci a venit dintr-un autogol. Lemnaru a incercat sa centreze de langa bara din dreapta in fata portii, insa Nuno Diogo s-a interpus pe traiectoria mingii, pe care a deviat-o peste Nuno Claro in plasa.

Cu o alta atitudine s-au intors clujenii de la vestiare, elevii lui Minteuan fiind mult mai activi in startul partii secunde. Insa golul a venit tot la poarta lui Nuno Claro. Gorjenii au beneficiat de un corner de pe dreapta in minutul 61, centrarea a ajuns la Viera, acesta a trimis cu capul in transversala, de unde mingea a sarit norocos la Vranjes. Acesta a trimis tot cu capul din 7 metri in plasa, Claro fiind cazut inca de la lovitura de cap a lui Viera.

In semn de disperare, Minteuan l-a trimis apoi in lupta si pe Sergiu Bus, asezarea clujenilor transformandu-se din 4-5-1, in 3-5-2. Miscarea cu sens ofensiv s-a resimtit in teren, in jocul oaspetilor, dar si pe tabela mai apoi. Nicoara a centrat periculos in minutul 70 de pe dreapta, gorjenii au respins slab doar pana la Bastos, care din marginea careului a sutat violent printre picioarele lui Mingote, reducand astfel din diferenta.

Cu doar 20 de minute la dispozitie pana la finalul meciului, CFR Cluj a inceput sa preseze din ce in ce mai puternic, dorind sa profite de starea de incertitudine din tabara gazdelor. Insa gorjenii si-au refacut moralul in scurt timp, au tratat cu atentie fiecare faza si au tinut cat au putu de minge cand au avut posesia. De cealalta parte, clujenii au atacat haotic, sarind peste faza de constructie, joc care nu le-a adus niciun beneficiu pana la final.

Posted on 03/04/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. CFR nu va mai fi niciodata ce a fost. Perioada de glorie a acestei echipe a luat sfarsit.