Didi a invins Bistrita la Targu Mures

FCM Tg. Mures a castigat fara prea mari emotii partida de pe teren propriu cu Gloria Bistrita, scor 2-0. Cele doua goluri marcate de Didi au decis castigatoarea unui meci in care muresenii au dominat aproape in totalitate. FCM a avut si o bara prin Vasilache pe final de meci.

Fara Albut intre buturi, suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene, Gloria Bistrita a avut reale probleme in deplasarea de la Tg. Mures, unde FCM a dictat tonul pe teren.

Muresenii au inceput in avanposturi partida, presand in permanenta in jumatatea adversa, iar truda lor a fost rasplatita pentru prima data in minutul 18. Unul dintre cei mai activi jucatori ai gazdelor, Lorand Szilagy a centrat pe jos de pe stanga, Zaharia a sarit la deruta pe sub minge in centrul careului, balonul ajungand la bara din dreapta la Didi, care a impins-o din alergare dincolo de linia portii.

Golul primit i-a facut pe bistriteni sa renunte la prudenta si sa inceapa sa atace tot mai mult, insa prima faza de poarta a Gloriei a aparut abia in minutul 30, cand portarul Balauru a fost pentru prima data intrebuintat la lovitura libera executata de Bajenaru.

Asta nu inseamna ca FCM s-a retras in aparare, muresenii continuand sa ameninte serios poarta lui Irimia. Iar in minutul 38, Laurentiu Rus a fost aproape sa inscrie un gol de generic, dar sutul sau splendid de la 30 de metri a fost scos printr-o interventie spectaculoasa de Irimia de sub transversala.

La doar un minut distanta, FCM avea avantaj de doua goluri pe tabela. De aceasta data golul a venit in urma unei lovituri de colt executata de pe dreapta de Vasilache. Centrarea a ajuns la Didi, care a trimis din 7 metri cu capul sub transversala, reusind dubla.

Spre finalul primei reprize, muresenii l-au pierdut pe Zaharia din cauza unei accidentari, in locul lui intrand la pauza Diego Ruiz. S-a refacut astfel la Tg. Mures vechiul atac al campioanei CFR Cluj, cu Ruiz si Didi in prim plan.

Tocmai cei doi atacanti au stat la baza celei mai spectaculoase faze ofensive a reprizei secunde. In minutul 67 Didi a tras din apropiere barei din dreapta, Irimia a scos salvator cu piciorul, mingea a sarit in centrul careului la Ruiz, al carui prim sut a fost blocat iar de Irimia, pentru ca al doilea sut al lui Ruiz din 6 metri sa fie scos de un fundas bistritean de pe linia portii.

Insa cea mai mare ratare a reprizei a doua a fost semnata de Ciprian Vasilache. Mijlocasul gazdelor a reluat cu capul superb din 13 metri in minutul 83, mingea l-a depasit pe Irimia, dar s-a lovit de bara din stanga.

Posted on 02/04/2011, in FCM Tg. Mures, Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Didi, nici nu stii cat ma bucur ca i-ai tras-o peste bot hodorogului de Jean Padureanu. Tot atat de mult ca la faza in care ucrainienii i-au dat leapsa cu Moraes si ajunge liber de contract la Steaua.