Sanmartean tine Vasluiul cu sanse la titlu

FC Vaslui a castigat cu mari emotii partida de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, scor 2-0. 82 de minute s-au chinuit vasluienii sa inscrie in poarta ialomitenilor, golul descatusarii fiind inscris de Lucian Sanmartean in minutul 83. Vasluienii au mai avut doua bare, scorul final fiind stabilit de Adailton in prelungiri

Nu s-a pus nicio clipa problema invingatoarei in partida de la Vaslui, singura necunoscuta fiind scorul cu care echipa lui Viorel Hizo va rapune Unirea Urziceni. Daca in anii precedenti cele doua echipe luptau impreuna sa adune puncte pentru Romania in cupele europene, de aceasta data obiectivele celor doua formatii erau total diferite. Daca vasluienii luptau la varful clasamentului pentru titlu, Urziceniul cauta cu disperare puncte care s-o scape de retrogradare.

Asa cum era de asteptat, ialomitenii au inceput meciul in propria jumatate de teren, zona pe care a parasit-o o singura data pe parcursul primei reprize, in minutul 38, cand Scarlatescu l-a amenintat pentru prima data pe portarul Kuciak.

In rest, meciul a fost dominat autoritar de gazde, care l-au solicitat in numeroase randuri pe portarul Curca. Genchev, Adailton, Wesley, Sanmartean, Gabriel Canu, sau Yero Bello au tras din toate pozitiile de mai multe ori la poarta, insa defensiva Urziceniului si mai ales George Curca au reusit sa tina poarta inchisa pana la pauza. Cand n-au reusit ei, ialomitenii au fost salvati de bara, cum s-a intamplat si in minutul 35, la sutul din lateral stanga expediat de nigerianul Bello.

Repriza secunda s-a desfasurat dupa acelasi scenariu. Trupa lui Hizo a atacat din toate directiile, in timp ce oaspetii s-au aparat eroic si au tinut cu dintii de minge de fiecare data cand au avut posesia. Neputinta fotbalistilor vasluieni a fost taxata cu timpul de suporterii gazdelor, care si-au pierdut rabdarea vazand ca favoritii lor nu pot marca.

Cu 20 de minute inainte de final, trupa antrenata de Octavian Grigore a fost aproape sa produca surpriza. Urziceniul a profitat de faptul ca toti vasluienii erau in ofensiva si a scapat pe contraatac. Mingea a fost trimisa in fata la Toba, acesta a patruns in careu si a tras din 10 metri pe jos pe langa Kuciak, dar si la cativa centimetri de bara din dreapta.

Ialomitenii au mai fost salvati inca o data de bara in minutul 77. De aceasta data Gheorghiu s-a aflat la finalizare, lovitura sa de cap cu pamantul din 7 metri fiind deviata in disperare de Curca, pentru ca apoi mingea sa sara in transversala si sa ajunga iar in bratele portarului Urziceniului.

Pana la urma gheata s-a spart in minutul 83. Sanmartean a avut o clipa de inspiratie si a incercat poarta cu un sut de senzatie de la aproape 25 de metri, executie care l-a prins de aceasta data nepregatit pe George Curca. Putea sa fie 2-0 cateva minute mai tarziu, daca Wesley n-ar fi ratat incredibil din careul mic dupa ce a fost servit excelent in fata portii de Genchev. Scorul final a fost stabilit de Adailton in prelungirile meciului, brazilianul marcand direct din lovitura libera.

Posted on 01/04/2011, in FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.