Mediasul se mentine in preajma podiumului prin victoria cu Pandurii

Gaz Metan Medias a castigat partida de pe teren propriu cu Pandurii Tg. Jiu, invingand cu 2-0 prin golul de generic al lui Eric si reusita lui Zaharia. Gorjenii au dominat prima repriza, dar n-au reusit sa inscrie, in timp ce partea secunda a apartinut in totalitate gazdelor.

Gazarii au inceput mai concentrati meciul avand mai mult posesia si initiativa, insa s-au batut mai mereu de defensiva aglomerata a gorjenilor. Cu timpul, trupa lui Grigoras nu doar ca a tinut piept tentativelor de atac ale gazdelor, dar a inceput sa apara tot mai amenintator in preajma careului lui Plesca.

Insa nici mediesenii nu s-au lasat mai prejos in ceea ce priveste defensiva, astfel ca nici la poarta Gazului nu si-au facut aparitia ocaziile. Prima repriza s-a incheiat astfel fara niciun gol, din cauza unui joc foarte tacticizat si inchis prestat de ambele echipe.

La pauza, Cristi Pustai l-a aruncat in lupta pe Dan Roman, mijlocasul dinamizand atacul gazdelor. Insa Eric de Oliveira a fost cel care a spart gheata si a deschis jocul, dupa ce a reusit sa deschida si scorul. La 10 minute de la startul reprizei secunde golgheterul mediesenilor a iesit la rampa si a inscris un gol de generic, cu un sut fabulos cu stangul de la 25 de metri peste portarul Mingote.

Incurajati din tribune de aproape 4.000 de suporteri si cu moralul ridicat, gazarii au tinut acceleratia apasata si in minutele urmatoare Parvlescu si apoi Dan Roman au ratat incredibil din fata portii. Insa in minutul 63 s-a facut pana la urma 2-0. De data aceasta Eric a centrat din corner pana la Radu Zaharia, care a inscris cu capul din coltul careului mic.

Gazdele au mentinut presiunea carescuta si in continuare la poarta adversa, dar cu mai putin avant, avand grija sa nu neglijeze compartimentul defensiv, unde gorjenii cautau tot mai insistent spatii de patrundere odata cu trecerea timpului. Spre final insa, jocul s-a mutat in totalitate in jumatatea de teren a Pandurilor, unde Mediasul a tinut mingea in asteptarea ultimului fluier al arbitrului.

Gaz Metan Medias: 12. Plesca – 16. Zaharia, 19. Fl. Lazar, 13. Akaki, 29. Vukadinovici – 21. Todea, 5. Munteanu (20. Roman ’46) – 27. Eric (17. Dudita ’67), 15. Hoban, 22. Pârvulescu (6. Bozesan ’84) – 18. Bawab. Antrenor: Cristian Pustai.

Pandurii Târgu Jiu: 80. Mingote – 2. G. Matei (25. Pleasca ’46), 21. Chiriches, 3. Viera, 29. Grecu – 14. Voiculet, 20. Vranjes – 16. Nistor (9. Apostu ’75), 5. Pintilii, 17. Brata (18. Stromajer ’60) – 27. Lemnaru. Antrenor Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Bawab ‘ 49 / Chiriches ’17, Matei ’19

Arbitri: Mihai Prodan (central) – Miclos Nagy, Petru Gaspar (asistenti) – Zoltan Erdei (rezerva).

Posted on 18/03/2011, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.