Chelsea merge in sferturile Ligii datorita victoriei din tur

Chelsea Londra s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor in fata danezilor de la Copenhaga, cu scorul general de 2-0, stabilit in meciul tur a dublei din optimi. In returul de pe Stamford Bridge, meciul a fost unul plictisitor, cum rar se vede la un asemenea nivel. Ambele echipe au avut cate o bara.

Calificata in mare masura inca din partida tur, cand s-a impus in depalsare cu 2-0, Chelsea nu s-a chinuit prea mult cu fotbalul in partida de pe Stamford Bridge cu FC Copenhaga.

Prima repriza a fost una echilibrata, in care danezii au avut mai mult posesia, dar nu si cele mai multe ocazii, chiar daca in minutul 26 N’Doye a zguduit bara portii lui Petr Cech cu un sut din lovitura libera.

De cealalta parte, Chelsea a alternat perioadele de joc periculos cu cele de atacuri fulgeratoare. Acestea din urma au adus si ocaziile de gol ale englezilor. Ashley Cole a trimis in  plasa laterala in minutul 8, Drogba i-a incercat lui Wiland reflexele cu un sut de la distanta trei minute mai tarziu, pentru ca apoi Zhirkov si Anelka sa treaca si ei pe langa deschiderea scorului.

Daca in prima repriza s-a mai vazut ceva activitate la cele doua porti, repriza secunda a fost si mai saraca in faze. Englezii au facut si mai mult pasul inapoi, nedorind nici sa riste prin atacuri sustinute, dar parca nici sa le justifice spectatorilor pretul dat pe bilete prin jucarea unui fotbal spectaculos.

S-au rezumat sa se apere cu mare exactitate si sa atace, fara sa se zbata prea mult, de cate ori au avut ocazia elevii lui Carlo Ancelotti. Tot ce au reusit sa faca gazdele in repriza secunda a fost sa egaleze raportul barelor, Obi Mikel trimitand cu capul in transversala in minutul 52. De cealalta parte, tentativele de atac ale danezilor au trecut rareori de mijlocul terenului si de si mai putine ori s-au apropiat de careul lui Cech.

Posted on 17/03/2011, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.