Chicharito Hernandez duce pe Manchester in sferturile Ligii

Manchester United a obtinut calificarea in faza sferturilor de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a invins cu 2-1 pe teren propriu pe Olympique Marseille. In tur a fost 0-0, iar in retur evolutia lui Rooney si dubla lui Hernandez au decis echipa calificata. Marseille n-a reusit sa inscrie, golul sau fiind de fapt autogolul lui Brown.

Manchester a inceput prudent jocul dar fara sa ignore complet faza ofensiva. Iar in minutul 5 englezii si-au dus suporterii in delir dupa ce Chicharito Hernandez a deschis scorul cu un sut sec din doi metri. Co-autor la gol a fost Rooney care a creat intreaga faza in banda stanga, de unde a si pasat in gura portii, dupa o cursa proprie si o patrundere spectaculoasa.

Dupa catreva minute Marseille putea restabili egalitatea, insa Cignac s-a dovedit prea visator dupa ce l-a vazut pe Van Der Sar iesit din poarta, insa sutul lobat nu a fost suficient cadrat si a trecut peste poarta.

Tot Rooney si Hernandez au combinat perfect si in minutul 24, la o alta faza frumoasa de atac a lui Manchester, insa lovitura de cap a mexicanului s-a oprit in bratele lui Mandanda, care a fost mai atent de aceasta data.

In minutul 36 Manchester l-a pierdut pe O’Shea care s-a auto-accidentat dupa o cursa personala de toata frumusetea in banda dreapta. Centrarea i-a pus probleme fundasului gazdelor, care a facut intindere in momentul pasei, irosind in acelasi timp si o buna faza de atac. A fost inlocuit imediat de Sir Alex Ferguson cu Rafael.

Marseille s-a trezit din visare abia spre finalul primei reprize cand a devenit mai periculoasa. Iar Remy a avut golul egalizator in varful bocancului cu doua minute inainte de pauza, dar voleul francezului a ocolit de putin poarta unui Van Der Sar care ar fi fost batut la aceasta faza.

Ghinionul nu a parasit echipa lui Sir Alex Fergurson nici dupa pauza, o alta accidentare obligandu-l pe tehnicianul lui Manchester sa epuizeze schimbarile cu mai mult de 20 de minute inainte de final, dupa ce Valencia intrase si el in locul lui Nani. Tocmai Rafael, cel care intrase in locul accidentatului O’Shea pentru a acoperi flancul drept al apararii lui Machester, s-a accidentat in minutul 66. Interesant este faptul ca s-a accidentat tot la piciorul stang si tot din cauza unei intinderi, ca si O’Shea. In locul sau a intrat fratele sau geaman, Fabio.

Francezii au vrut sa profite de necazul englezilor, dar nu le-a iesit. Remy a pasat superb la 11 metri pentru Cheyrou, acesta a sutat in forta din prima, insa Van Der Sar nu a putut fi batut. La faza imediat urmatoare, un contraatac al gazdelor le-a adus al doilea gol. Rooney a pasat la Giggs profitand de o greseala a lui Diawara, mingea a ajuns apoi in careu la Hernandez, care l-a invins pentru a doua oara pe Mandanda.

Pana la urma Marseille a redus din diferenta in minutul 82, prin autogolul lui Brown, in urma unei lovituri de colt. Cheyrou a trecut pe langa gol cu o faza mai devreme, a obtinut o noua lovitura de colt, centrarea a ajuns la Heinze, care a trimis violent de la 12 metri, insa Brown a fost cel care a deviat mingea in propria poarta.

Posted on 16/03/2011, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.