CFR a smuls cu noroc un punct la Ploiesti

CFR Cluj a smuls cu multa sansa in ultimele minute o remiza in deplasarea de la Ploiesti. Astra a condus cu 1-0 pana in minutul 88, prin golul lui Stratila din minutul 8, insa Paul Batin a adus egalarea pentru clujeni, intr-un meci dominat aproape total de ploiesteni.

Dupa infrangerea in fata Timisoarei din etapa trecuta, campioana CFR Cluj s-a deplasat la Ploiesti, pentru ceea ce trebuia sa fie o intalnire mai usoara, cu Astra. Elevii lui Tibor Selymes insa nu au tinut cont de pretentiile campioanei si s-au instalat la conducerea ostilitatilor inca din startul meciului.

Iar golul nu a intarziat sa apara, Stratila deschizand scorul in minutul 8 al meciului cu o lovitura de cap din centrul careului dupa o pasa venita de pe partea stanga. Atat defensiva clujeana, cat si Nuno Claro au fost simpli spectatori.

Ardelenii nu doar ca nu au dat semne de trezire dupa primirea golului, dar au cazut si mai mult in joc, comportandu-se ca o echipa care incearca sa apere un rezultat favorabil. Astfel ca, ploiestenii au luat cu asalt jumatatea adversa, iar Sorin Stratila si-a depasit mereu adversarii in duelurile din banda.

Alin Minteuan a descoperit la timp vinovatul gaurii din defensiva clujeana, Edimar fiind inlocuit in minutul 37 de Nuno Diogo. Insa mutarea a avut ca efect doar intarirea defensivei, nu si a compartimentului ofensiv. La pauza meciului, tehnicianul clujenilor a incercat sa acopere un alt crater in trupa sa, de aceasta data in atac, unde Pantelis Kapetanos nu s-a vazut absolut deloc. In locul grecului a intrat Cristi Bud.

Insa jocul CFR-ului a continuat sa fie la fel de apatic si lipsit de periculozitate si in repriza secunda. Tot gazdele au avut mai mult initiativa si au bifat si cele mai periculoase faze de poarta. Chiar daca Stratila a parasit terenul in aplauzele spectatorilor, Astra isi putea majora avantajul prin Tigoianu si Mihalache, insa norocul clujenilor a fost forma buna a lui Nuno Claro.

Singurul lucru la careu au excelat campionii a fost la raportul faulturilor si al cartonaselor galbene. Iar acestea din urma au fost chiar putine fata de ceea ce au aratat ardelenii in teren, unde de multe ori au avut intrari peste limita regulemantului, unele trecute cu vederea de arbitrul Adrian Comanescu, acesta iertandu-i pe oaspeti de unele cartonase galbene care puteau aduce si eliminari. Cadu a scapat de doua ori de al doilea galben, in timp ce Batin a luat doar galben pentru un fault la care putea lua chiar rosu.

Pana la urma, CFR a reusit sa egaleze cu doua minute inainte de finalul timpului regulemantar de joc, prin Paul Batin, jucator intrat in teren in minutul 57 in locul lui Emil Dica. A fost prima reusita a lui Batin in tricoul CFR-ului.

Astra Ploiesti: 77. Grigore – 2. Matel, 4. Mihalache, 6. Goian, 13. Junior Morais – 8. Takayuki Seto, 10. Croitoru – 18. Stratila (20. Stan ’61), 11. Tigoianu (17. Rusu ’88), 9. Budescu (7. Paulinho ’71) – 14. Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 4. Panin, 20. Cadu, 24. Rada, 3. Edimar (55. Nuno Diogo ’36)- 8. Kivuvu – 22. Hora, 7. E. Dica (29. Batin ’57), 11. Nicoara – 18. Peralta, 9. Kapetanos (85. Bud ’46). Antrenor: Alin Minteuan.

Cartonase galbene: Edimar ’34, Dica ’38, Cadu ’43, Panin ’60, Peralta ’67, Hora ’72

Arbitri: Adrian Comanescu (centru) – Nicolae Meghesan, Florin Paunescu (asistenti) – Marian Balaci (rezerva)

Posted on 14/03/2011, in Astra Ploiesti, CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.