Festival de goluri intre U Cluj si Urziceni

Universitatea Cluj s-a impus in partida disputata pe teren propriu la Bistrita cu Unirea Urziceni, invingand cu 4-2, dupa ce a fost condusa de doua ori. Urziceniul a condus cu 1-0 si 2-1, insa clujenii au revenit de fiecare data prin Niculescu si Machado, pentru ca apoi Cristea si Voican sa stabileasca scorul final.

Pentru prima data jucand meciul de pe teren propriu la Bistrita, U Cluj nu a parut afectata in startul partidei cu Unirea Urziceni de mutarea grabnica de la Alba Iulia. Elevii lui Ionut Badea s-au instalat aproape cu intreaga echipa in careul advers, imediat dupa fluierul de start.

Claudiu Niculescu, revenit in primul 11 al Universitatii, a semnat prima mare ocazie de gol chiar in minutul 3 al intalnirii. Machado scapase singur pe stanga, l-a driblat si pe Curca, apoi a pasat in careul mic la Niculescu insa acesta a tras slab si Teusan a scos de pe linia portii.

Minutul 10 a adus a doua ocazie rarisima a Universitatii, de aceasta data Menassel Nasser fiind in prim-plan. Mijlocasul si-a pus toata forta intr-un sut de la marginea careului, insa Curca a fost salvat de bara din dreapta sa.

Dupa cinci minute, ocaziile clujenilor s-au razbunat si Unirea Urziceni a deschis scorul la prima faza de atac si la primul sut spre poarta. Adrian Mihalcea l-a invins pe Marius Popa cu un lob magnific de la 20 de metri, dupa ce portarul clujenilor fusese iesit mult dintre buturi.

Imediat raportul posesiei s-a schimbat, ialomitenii fiind cei care au avut mai mult initiativa, in timp ce ardelenii acuzau din plin primirea golului si nu reuseau sa mai combine atat de bine pe atac ca si la inceputul partidei. Astfel ca ocazia de 2-0 a ialomitenilor n-a intarziat sa apara, in minutul 34 Raul Rusescu fiind la cativa milimetri de gol dupa ce sutul sau a intalnit transversala.

In acelasi minut 34, in faza imediat urmatoare, Universitatea a iesit pe contraatac, a ajuns in cateva secunde la poarta adversa si Claudiu Niculescu a restabilit egalitatea pe tabela, dupa ce a sutat din careul mic in poarta goala, Curca fiind cazut.

Repriza secunda a avut cam aceeasi desfasurare. Tot ialomitenii au fost primii care au inscris, si tot Mihalcea (47′) a trimis mingea in plasa. De aceasta data in urma unui contraatac ucigator, in care Scarlatescu a fost responsabil cu pasa decisiva. La nici 10 minute distanta, clujenii au restabilit iar egalitatea pe tabela, insa acum la finalul fazei ofensive s-a aflat celalalt atacant al Universitatii, Gabriel Machado.

Daca pana atunci jocul a fost echilibrat aproape pe toate planurile, incepand din minutul 68, echilibrul s-a rupt, dupa ce Mera a primit al doilea cartonas galben si implicit si pe cel rosu. In superioritate numerica, Universitatea Cluj nu a mai avut probleme in a inscrie al treilea gol, Adrian Cristea marcand in minutul 76, dupa o faza incurcata in fata portii adverse. Scorul final a fost stabilit in prelungiri de Voican, care a inchis tablea la 4-2.

Universitatea Cluj:
12. M. Popa – 2. Buhus, 6. Abrudan, 5. Pele, 16. Ascoli (3. Mendy ’78) – 7. Delgado (17. Voican ’70), 8. Nasser 10. Pacurar, 30. Cristea – 11. Machado, 9. Niculescu (26. Tony ’64). Antrenor: Ionut Badea.

Unirea Urziceni: 1. Curca – 27. Homei, 3. Teusan, 24. Mera, 4. Lupu (5. Ionita ’88) – 22. Scarlatescu, 30. Marcu, 25. Onicas (6. Muzac ’62), 31. Senin – 14. Rusescu, 90. Mihalcea (20. Tosca ’70). Antrenor: Marian Pana.

Cartonase galbene: Cristea ’27, Ascoli ’51 / Mera ’39, ’68, Senin ’40, Teusan ’60

Cartonas rosu: Mera ’68

Arbitri: Georgian Ionescu (central) – Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene (asistenti) – Florin Ghimbasan (rezerva).

Posted on 12/03/2011, in Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj, Unirea Urziceni and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.