Otelul Galati isi intareste pozitia de lider dupa victoria cu Rapid

Otelul Galati a castigat partida de pe teren propriu cu Rapid, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Marius Pena in a doua repriza. Partida de la Galati a avut de toate, pe langa golul lui Pena fiind si bara lui Herea, dar si eliminarea lui Marius Constantin din finalul meciulu

In fata unor tribune aproape pline, liderul clasamentului Otelul a primit la Galati vizita Rapidului, in prima partida a galatenilor din acest an, dupa ce meciul din etapa 19 cu Pandurii nu s-a disputat.

Nici meciul din etapa 20 de la Galati nu a fost scutit de emotii, partida incepand cu peste 8 minute intarziere din cauza unui fanion de la coltul terenului care refuza sa stea infipt in pamantul inghetat. Cristi Balaj a fluierat pana la urma startul meciului, in momentul in care spectatorii incepeau chiar sa-si piarda rabdarea.

Rapidul s-a aratat mai incisiva in startul meciului, trupa lui Marius Sumudica avan initiativa la mijlocul terenului in primele minute. Insa aparare ermetica a galatenilor a facut ca fazele grele la poarta lui Grahovac sa fie rare.

Dupa cateva suturi care n-au prins spatiul portii galatene, Otelul a dat prim replica puternica in minutul 21. Salageanu a executat o lovitura libera de la aproape 30 de metri, solicitandu-l din plin pe Dani Coman, care  a scos salvator de sub transversala. Dupa cinci minute a venit randul giulestenilor sa creeze panica in careul advers, Ovidiu Herea avand o faza personala superba in care a patruns in dribling cu mingea la picior, dar a sutat apoi intr-un adversar.

Gabi Paraschiv a fost si el aproape de gol in minutul 36, cand a deviat inselator cu capul o centrare din corner de pe dreapta. Insa Spadacio l-a suplinit perfect pe un Dani Coman aerian si a scos salvator de pe linia portii.

Rapidul l-a pierdut apoi pe Costin Lazar, accidentat, in locul sau intrand in teren in minutul 40 Olberdam. Silviu Ilie a trecut si el pe langa gol un minut mai tarziu, cand a trimis cu capul din apropiere peste poarta.

Cu un minut inainte de pauza, galatenii au solicitat un cartonas rosu pentru Herea in urma unui duel al acestuia cu Salageanu, la care gazdele au sustinut ca atacantul rapidist ar fi lovit cu cotul. Reluarile televiziunii arata un contact intre cei doi, dar lovitura este prea usoara pentru a se justifica o eliminare. Asa a considerat probabil si Cristi Balaj, care a acordat doar cartonasul galben pentru Herea.

Dorinel Munteanu a introdus aceeasi echipa in teren si in repriza secunda, dar doar pentru cateva minute.  Antal si Pena au intrat in minutul 55 in locul lui Iorga si Viglianti in speranta ca atacul gazdelor va fi mai activ. Tot pentru a intari ofensiva l-a trimis in teren si Sumudica pe Mihai Roman cateva minute mai tarziu.

Tocmai Pena a fost cel care a semnat prima mare ocazie a partii secunde. In minutul 66 Salageanu a centrat bine din lovitura libera de pe dreapta, Paraschiv a deviat subtil cu capul spre Pena, iar acesta, tot cu capul, a trimis incredibil pe langa vinclu. Doua minute mai tarziu, Pena n-a mai gresit tinta. Tot Salagean a centrat si tot din faza fixa, iar atacantul veritabil al Otelului a trimis cu capul excelent pe langa bara din dreapta deschizand scorul in uralele suporterilor galateni din tribune.

Putea sa fie din nou egalitate dupa cateva minute. Cu aproape un sfert de ora inainte de final, Spadacio a centrat din corner de pe stanga, Pancu a ratat sutul, mingea a ajuns la Herea, care din doar 6 metri a trimis in transversala.

Liviu Antal a fost si el aproape de gol in minutul 81, insa a fost blocat fenomenal de Dani Coman in pozitie de singur cu portarul. Antal fusese in offside in momentul pasei, insa asistentul nu a semnalizat nimic de la margine.

Dupa doar patru minute Rapdi a ramas in inferioritate numerica. Marius Constantin a primit al doilea galben pentru un fault la Antal dupa ce-l primise pe primul in prima repriza pentru proteste si a fost eliminat. Cu un om in minus, Rapdi a renuntat la orice tentativa de constructie, incercand sa castige timp prin aruncarea mingilor in fata. Dar putine pase in adancime au ajuns la destinatar, Herea si Pancu fiind foarte rar vazuti in joc.

Otelul Galati : 12. Grahovaci – 3. Râpa, 18. Costin, 30. Perendija, 23. Salageanu – 7. Neagu, 29. Giurgiu – 7. Iorga (8. Antal ’54), 37. Viglianti (27 Pena ’54), 14. S. Ilie (20. Cojoc ’83) – 10. Paraschiv. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Rapid: 1. Coman – 81. Candido, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 15. Lazar (13. Olberdam ’39) – 20. Grigorie (77. Pancu ’72), 30. Spadacio, 11. Frunza (14. Roman ’56) – 21. Sburlea, 10. Herea. Antrenor: Marius Sumudica.

Cartonase galbene: Herea ’43, M. Constantin ’49, ’85, Grigorie ’65

Cartonas rosu: M. Constantin ’85

Arbitri: Cristian Balaj – Miclos Nagy, Sebastian Gheorghe – Ionel Ivan

La meciul disputat pe stadionul „Otelul” au asistat aproximativ 11.000 de spectatori, dintre care 300 de sustinatori ai formatiei Rapid.

Posted on 05/03/2011, in Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, Rapid and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.