Bistrita a batut Sportul prin golul lui Cavalli

Gloria Bistrita a castigat partida de pe teren propriu cu Sportul Studentesc, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind inscris de italianul Simone Cavalli, aflat la prima sa reusita in Liga 1. Cavalli a mai avut cateva ocazii uriase intr-un meci dominat aproape total de bistriteni.

De pe ultimul loc al clasamentului, Sportul Studentesc s-a deplasat la Bistrita cu gandul ca poate obtine macar un punct in fata Gloriei. Cu autobaza in poarta, trupa lui Florin Tene s-a aparat in permanenta, in timp ce atacurile continue ale ardelenilor s-au lovit mereu de zidul defensiv advers.

Din aceasta cauza, prima repriza a fost saraca in faze de poarta, doar trei faze trezind interes in primele 45 de minute. Prima a fost incercarea de a obtine penalty a lui Curelea, care a cazut spectaculos in careul advers. Istvan Kovacs a lasat insa jocul sa continue.

Bajenaru a incercat apoi poarta adversa cu un sut in forta, dar portarul Niculescu a fost la post. Patriche a semnat apoi singura ocazie a oaspetilor din prima repriza, dupa ce a sutat frumos in minutul 38, dar fara sa-l pacaleasca pe Albut.

Cea mai mare ocazie de gol a aparut inainte de pauza, in prelungirile primei jumatati, cand Ciprian Petre a fost gasit excelent cu o pasa peste apararea Sprotului, a ramas singur fata in fata cu Niculescu, insa s-a pripit si sutul sau a fost blocat de portar.

Repriza secunda a fost putin mai animata. Asta si pentru ca din minutul 52 Gloria s-a instalat la conducere prin reusita lui Siomne Cavalli, aflat la primul gol in Liga 1. Italianul a fost servit perfect de Achim si a inscris cu un sut din apropiere la coltul scurt.

Tot Cavalli putea sa inscrie cateva minute mai tarziu, cand a ramas singur in careu cu Niculescu, dar s-a pierdut usor si portarul a retinut de la picioarele lui. Replica studentilor a venit de la Ferfelea, cu 20 de minute inainte de final. Cavalli s-a mai dat inca o data in spectacol in minutul 81, cu o faza similara cu cea din minutul 58. La fel a ramas Cavalli singur cu portarul, dar s-a incurcat in driblinguri si a pierdut mingea, spre disperarea lui Nae Manea.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ – 3. Tudose, 27. Szukala, 6. Corallo (21. Keita ’46), 18. Cafasso – 29. Anton, 15. Nalaţi – 14. Achim, 30. Băjenaru, 2. C. Petre (5. Velcovici ’76) – 9. Cavalli (23. Mandea ’82). Antrenor: Nicolae Manea.

Sportul Studenţesc: 13. V. Niculescu – 15. Ciupe, 24. Patriche, 5. D. Lung, 23. Maxim (28. Raţiu ’88) – 13. Ghinga, 16. A. Lungu – 11. C. Gheorghe (25. L. Dobre ’60), 10. Ferfelea, 31. Cheţan (4. L. Cazan ’71) – 9. Curelea. Antrenor: Florin Tene.

Cartonaşe galbene: C. Petre ’27, Szukala ’85, Velcovici ’86 / Maxim ’36, C. Gheorghe ’48, Curelea ’76

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Ionel Popa, Vladimir Urzică (asistenţi) – Romulus Pop (rezervă)

Posted on 05/03/2011, in Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sportul Studentesc, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.