Semi-surpriza a Branestiului in urma remizei cu CFR Cluj

Victoria Branesti a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputata la Buzau cu CFR Cluj, un meci dominat copios de gazde in prima repriza. Cornel Coman a deschis scorul in minutul 21, Gabi Muresan restabilind egalitatea in repriza secunda, cand Branestiul a incetinit turatia motoarelor. Gabi Muresan a fost eliminat in minutul 88, pentru un fault tare din spate la Todoran.

In cursa dificila de a se apropia de podium, campioana Romaniei, CFR Cluj, a avut in fata o intalnire care, cel putin pe hartie, parea extrem de facila. Insa Victoria Branesti s-a dovedit un adversar dificil pentru clujeni in meciul de la Buzau, echipa antrenata de Ilie Stan dominand copios prima repriza.

Astfel ca deschiderea scorului in minutul 21 nu a fost deloc surprinzatoare, ba chiar se poate considera ca a venit destul de tarziu dupa aspectul jocului. Razvan Avram, Dinu Todoran si Cornel Coman au facut ce au vrut cu defensiva ardelenilor, ultimii doi jucatori mentionati fiind si responsabili pentru primul gol al meciului. Todoran a centrat din voleu de pe dreapta, tot din voleu invingandu-l si Coman pe Nuno Claro.

Branestiul putea majora chiar diferenta in minutele urmatoare, prin sansele avute la poarta CFR-ului. Cea mai mare ocazie a fost cea a lui Novac, din minutul 22, cand sutul acestuia a intalnit transversala. De cealalta parte, parca evolua o echipa fara orizont si fara o schema clara de joc. In loc sa se preocupe de constructie si de a pune presiune pe poarta adversa, clujenii au incercat sa scape repede de greutati si sa-l pacaleasca pe Alexandru Tudor sa acorde penalty. Insa nici Peralta (’32), nici De Zerbi (34′) nu l-au impresionat pe arbitrul intalnirii.

Alin Minteuan l-a aruncat in lupta la pauza si pe grecul Kapetanos, aflat la primul meci oficial in tricoul clujenilor. Atacantul venit de la Steaua a ratat in stilu-i caracteristic in minutul 49, sutand din centrul careului intr-un adversar. Tacticile disperate ale clujenilor de a inscrie au continuat si in repriza secunda, Hora si apoi Kapetanos intrecandu-se in simulari in careul advers. Abia in cazul ultimului a decis Alexandru Tudor ca este cazul sa scoata cartonasul gablen.

Cu trecerea timpului, Branestiul a facut tot mai mult pasul inapoi, dand astfel CFR-ului ocazia  sa apara tot mai mult si mai amenintator in careul advers. Iar in minutul 70 experienta ardelenilor si-a spus cuvantul, Gabi Muresan reusind egalarea cu un sut naprasnic de la aproape 25 de metri la care Stoicescu nu a putut sa intervina.

Cu cateva minute inainte de final, CFR Cluj a ramas in inferioritate numerica, Gabi Muresan fiind eliminat pentru un fault din spate la Todoran. Insa Victoria Branesti nu a mai avut timp la dispozitie sa profite si meciul s-a incheiat cu remiza.

Victoria Branesti: 27. Stoicescu – 2. Maghici, 5. Bar, 24. Marincau, 16. Nicola – 34. Fl. Petre (8. D. Popa ’73), 20. Ispir, 25. Novac, 7. Todoran, 30. Avram (19. Zuluf ’81) – 9. C. Coman (11. Simion ’88). Antrenor: Ilie Stan.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 17. Maftei, 20. Cadu, 24. Rada, 3. Edimar – 16. Bastos (9. Kapetanos ’46), 6. Muresan, 22. Hora, 11. Nicoara (28. Kivuvu ’81), 18. Peralta – 10. De Zerbi (29. Batin ’61). Antrenor: Alin Minteuan.

Cartonase galbene: Avram ’41 / Edimar ’19, Kapetanos ’57

Cartonas rosu: Muresan ’89

Arbitri: Alexandru Tudor – Aurel Onita, Vasile Marinescu – Florin Miron

Observatori: Dan Petrescu, Eduard Alexandru

Supervizor: Octavian Goga.

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori, între care si 25 de fani clujeni.

Posted on 27/02/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, Victoria Branesti and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.