Brasovul a smuls un punct in deplasare cu U Cluj

Universitatea Cluj si FC Brasov au terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputata pe stadionul Cetate din Alba Iulia. Ambele goluri au fost marcate in repriza secunda din penalty. Scorul a fost deschis de clujeni prin Delgado, Robert Ilyes restabilind egalitatea cateva minute mai tarziu.

Pe un teren foarte prost, cu portiuni mari de teren unde gazonul lipsea cu desavarsire, U Cluj a primit vizita celor de la FC Brasov intr-un meci considerat inainte de a incepe ca fiind unul echilibrat. Realitatea din teren a fost insa alta. Probabil obisnuiti cu terenul pe care s-a jucat, clujenii au aratat un joc mai bun fata de adversarii lor.

Asta nu inseamna si ca jocul a fost unul foarte bun. N-a fost nici macar de nivel mediu, mai ales ca in prima repriza fazele de poarta au fost putine. Daca la poarta lui Marius Popa a fost liniste, brasovenii nereusind nici macar un sut spre poarta in primele 45 de minute, la cealalta poarta s-a mai jucat ceva fotbal.

Anthony Nwakaeme, adus in aceasta iarna de clujeni de la Ariesul Turda, a initiat primele faze ofensive ale gazdelor, contraatacurile sale in viteza dand de multe ori emotii la poarta lui Marc. Insa adevaratele ocazii au venit abia dupa o jumatate de ora de joc. Bostina a trimis putin pe langa poarta cu un sut din marginea careului, Adrian Cristea a trimis apoi incredibil din doar 5 metri peste poarta, prima repriza terminandu-se sub asediul steril al clujenilor.

A doua jumatate a meciului a fost mult mai agitata si asta pentru ca la doar cateva minute de la raluarea jocului, clujenii au deschis scorul. Mai intai Adrian Cristea a fost faultat in careu de Diego Goldim, Istvan Kovacs acordand penalty, pentru ca apoi Delgado sa transforme cu succes de la punctul cu var cu un sut pe sub Alexandru Marc.

Doar cinci minute a rezistat avantajul gazdelor, in minutul 61 Hadnagy fiind faultat in careul clujenilor de  Pele, arbitrul acordand penalty si pentru oaspeti. Robert Ilyes a executat cu mult calm in dreapta, dupa ce Popa a sarit in partea opusa, si scorul a redevenit egal.

Brasovenii au fost aproape sa ramana fara portar in minutul 72, cand Alexandru Marc si-a spart buza dupa ce s-a lovit violent de Machado in incercarea de a respinge o centrare. Portarul a ramas insa in poarta oaspetilor pentru tot finalul meciului.

Minutul 76 a adus prima faza dubioasa de arbitraj, dupa ce Tony a fost oprit din actiune de o semnalizare eronata de la margine a unei pozitii de offside. La doar doua minute distanta, Chipciu a ratat o sansa enorma de a-si duce echipa in avantaj, dupa ce a sutat direct in portar, in faza de unu la unu.

Brasovenii au prins curaj in ultimele minute, cand au presat tot mai insistent in jumatatea adversa. De cealalta parte, clujenii au incercat sa profite din fazele fixe odata cu intrarea lui Claudiu Niculescu in teren. Insa niciuna dintre echipe n-a mai reusit sa inscrie, meciul terminandu-se cu o remiza echitabila.

Universitatea Cluj: 12. M. Popa – 18. Ungurusan, 6. Abrudan, 5. Pele, 16. Ascoli (3. Mendy ’65)- 8. Nasser, 10. Pacurar – 22. Bostina, 30. Cristea, 7. Delgado (11. Machado ’68) – 26. Tony (9. Niculescu ’80). Antrenor: Ionut Badea.

FC Brasov: 1. Marc – 21. Rusu, 15. Oros, 4. Diego Gaucho, 26. Wiliams – 11. Martinovici (80. Andrade ’70) – 16. Viveiros (27. Nastasie ’70), 10. Ilyes, 25. Toloza, 7. Chipciu – 9. Hadnagy (6. Majernik ’90+3). Antrenor: Antonio Conceicao.

Cartonase galbene: Pele ’63, Cristea ’74 / Oros ’43, Gaucho ’54, Williams ’88

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Zoltan Szekely, Iulius-Radu Timar (asistenti) – Paul Unimatan (rezerva)

Observatori: Tudor Constantinescu, Alexandru Popescu

La meciul disputat la Alba Iulia au asistat circa 4.000 de spectatori.

Posted on 27/02/2011, in FC Brasov, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.