Sahtior a luat prima optiune in fata Romei

Sahtior Donetk a castigat cu 3-2 in deplasare cu AS Roma, luand astfel o optiune importanta in lupta pentru calificare in faza urmatoare a Ligii Campionilor. Golurile formatiei antrenata de Mircea Lucescu au fost marcate de Jadson, Douglas Costa si Luiz Adriano, pentru echipa lui Bogdan Lobont marcand Perrotta si Menez.

Prima actiune periculoasa a meciului a pornit de la Razvan Rat, mijlocasul roman patrunzand in minutul 9 in banda stanga de unde a centrat perfect pentru sutul lui Jadson, dar Riise s-a opus. Cateva minute mai tarziu Sahtior a produs a doua ocazie de gol, sutul violent al lui Srna din lovitura libera fiind scos cu emotii de Doni peste transversala.

Replica gazdelor a venit in minutul 21, cand la un corner de pe stanga, portarul ucrainienilor a ezitat sa iasa, dar Burdisso nu a nimerit cadrul portii cu o lovitura de cap din apropiere, pentru ca la doua minute distanta Vucinic sa rateze inca o ocazie pentru Roma.

Pana la urma gheata s-a spart in minutul 28. Portarul Pyatov a iesit prost la o centrare de pe stanga, Rat l-a scapat din marcaj pe Simone Perrotta, iar acesta a marcat cu capul nestingherit in poarta goala, Rat aflandu-se si el pe traiectoria mingii. Avantajul gazdelor nu a rezistat nici macar un minut, la 30 de secunde de la deschiderea scorului Jadson restabilind egalitatea cu un sut din marginea careului deviat nefericit de De Rossi.

Egaland atat de repede, elevii lui Mircea Lucescu au prins si mai mult curaj, iar in minutul 36 Douglas Costa a dus Sahtiorul in avantaj cu un sut magnific din afara careului, care l-a lasat fara replica pe Doni. Fara replica au ramas si ceilalti jucatori ai lui Claudio Ranieri, care au mai incasat o lovitura cu patru minute inainte de pauza, cand Riise a gresit impardonabil si l-a lasat pe Luiz Adriano in pozitie clara de gol. Iar acesta nu a ratat, stabilind scorul la pauza, 3-1 pentru Sahtior Donetk.

Repriza secunda nu a inceput inainte ca antrenorul gazdelor, Claudio Ranieri sa-l trimita in teren pe Castellini in locul huiduitului John Arne Riise, care, alaturi de colegii sai, a intrat la vestiare in fluieraturile suporterilor. Italienii au inceput in forta a doua jumatate a meciului, incercand sa recupereze din dezavantaj inca din primele minute.

Abia in minutul 61 au reusit gazdele sa reduca din diferenta, Jeremy Menez marcand pentru 2-3 dupa o faza personala de toata frumusetea incheiata cu un sut din alergare la bara din dreapta.

Sahtior putea sa refaca diferenta de doua goluri in minutul 65, cand Luiz Adriano a avut de doua ori ocazia de a inscrie. Faza s-a repetat cu si mai multa intensitate cinci minute mai tarziu, cand acelasi Adriano a fost blocat incredibil de Doni in aceeasi actiune de contraatac.

Minutele de final au adus o lupta surda a italienilor in cautarea actiunii care sa produca golul egalizator, in timp ce trupa lui Mircea Lucescu a facut tot posibilul sa tina cat mai mult de minge si, mai ales, de timp.

Posted on 17/02/2011, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.