Bakaj a debutat cu gol la Dinamo

Dinamo a invins cu 1-0 pe Andijan din Uzbekistan, singurul gol al meciului fiind inscris de Elis Bakaj, aflat la primul meci pentru echipa din Stefan cel Mare. Acesta a fost ultimul meci amical al ros-albilor in cantonamentul din Antalya.

Prima repriza nu a fost una foarte buna, fiind chiar plictisitoare in anumite momente, cand jocul celor doua formatii s-a rezumat la a plimba mingea dintr-o jumatate in cealalta fara a se ajunge amenintator la cele doua porti.

Dinamo s-a aratat echipa mai incisiva in primele 45 de minute, Gabriel Torje si in special Marius Alexe fiind principalele pericole ale lui Ioan Andone. Alexe a avut chiar si cea mai mare ocazie de inscrie in finalul primei reprize, cand n-a reusit sa trimita cu capul in plasa din doar doi metri.

La pauza, Ioan Andone l-a trimis in teren si pe Elis Bakaj, ultimul sosit in Stefan cel Mare. Mutarea s-a dovedit foarte inspirata, la doar 10 minute de la startul reprizei secunde Bakaj deschizand scorul pentru Dinamo cu un sut plasat de la 20 de metri.

Imediat dupa gol Dinamo a slabit inexplicabil ritmul, in loc sa profite de plusul de forma si experienta, astfel ca echipa din Uzbekistan a inceput sa apara tot mai periculos in careul alb-rosilor. Minutul 67 putea aduce egalarea, insa Balgradean a parat sutul lui Djordjevic, apoi Dragos Grigore a respins de la picioarele unui adversar.

Dupa alte cateva minute, o greseala copilareasca facuta de Dragos Grigore in propriul careu l-a pus in pozitie clara de gol pe Atahanov, insa acesta a sutat complet aiurea din cativa metri, trimitand din prima mult peste poarta. Cu trei minute inainte de final, Tucudean putea decide soarta castigatoarei, insa, dupa ce a primit o pasa excelenta de la Bakaj si a ramas singur cu portarul, a intarziat mult sutul si a fost blocat.

Posted on 13/02/2011, in Dinamo, Fotbal and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.