Romania a invins Cipru in finala mica

Romania a terminat pe locul 3 turneul de meciuri amicale din Cipru, dupa ce a invins la penalty-uri chiar nationala tarii gazda in finala mica. Nationala lui Razvan Lucescu a condus cu 1-0 prin golul lui Torje pana in minutul 85, cand a fost egalata. La penalty-uri au inscris Marica, Tamas, Rat, Torje si Rapa, iar Tatarusanu a aparat o lovitura de la 11 metri si Gigel Bucur a ratat un penalty.

Cu o echipa schimbata aproape in totalitate fata de cea pierduta cu o zi inainte in fata Ucrainei, nationala lui Lucescu jr. a inceput cu multa pofta de atac meciul cu Cipru, Torje, Marica si Zicu aparand amenintator in preajma careului advers inca din primele minute.

Prima ocazie a venit in chiar minutul 5 al jocului, Marica fiind gasit excelent in adancime de o pasa peste defensiva adversa, insa atacantul Romaniei a ratat executia, mingea i-a sarit in momentul sutului si a trecut apoi peste poarta.

Dupa doua minute, Torje a incercat un dribling in plus in pozitie foarte buna, pentru ca in minutul 8 Dragos Grigore sa semneze prima mare ocazie de gol a Romaniei, cand a aparut surprinzator la bara din stanga si a trimis cu capul putin alaturi.

Insa si mai mare a fost ocazia cipriotilor, acestia ajungand in minutul 22 pentru prima data mai periculos in preajma careului Romaniei. Defensiva lui Lucescu a fost surprinsa, mingea a ajuns in careu la Pavlou care a sutat cu stangul de la 11 metri, insa Tatarusanu a respins salvator. Dupa doar un minut a venit replica Romaniei, prin Ianis Zicu, al carui sut dupa o preluare frumoasa in marginea careului, a fost boxat cu mari emotii de Kissas.

A urmat o perioada mai putin buna pentru Romania, in care Cipru a aparut din ce in ce mai amenintator in ofensiva. Minutul 27 a adus a doua mare ocazie de gol a gazdelor, cand Tamas a deviat nefericit in fata portii o centrare din lovitura libera de pe dreapta, insa acelasi Tatarusanu a aparut providential sa devieze mingea de pe cadrul portii sale.

Pana la finalul primei reprize, meciul s-a caracterizat mai mult printr-un joc fragmentat, fara cursivitate si asta pentru ca faulturile repetate si in mare parte dure, au facut ca jocul sa fie intrerupt de mai multe ori. Au existat chiar si momente cand jucatorii celor doua echipe au fost aproape sa se ia la bataie, insa arbitrul a reusit sa calmeze situatia cu ajutorul cartonaselor galbene.

Razvan Lucescu nu a facut nicio modificare la pauza, iar la 10 minute de la startul reprizei secunde Romania a reusit sa deschida scorul prin Gabriel Torje. Mijlocasul ofensiv a patruns fenomenal pe dreapta, a profitat de iesirea neinspirata a portarului mult in lateral, pentru a-l invinge cu o scarita din unghi inchis de toata frumusetea.

Dupa o alta ocazie de gol a cipriotilor, tricolorii au trecut inca o data pe langa gol in minutul 62. Acelasi Torje a pasat excelent din banda dreapta, insa Ciprian Marica n-a reusit sa cadreze lovitura de cap.

Cu cinci minute inainte de final, o gafa de mari proportii a dat ocazia cipriotilor sa egaleze, chiar daca meciul parea ca se indreapta spre o victorie a Romaniei. Dragos Grigore a trimis fara sa se asigura o minge inapoi spre Tatarusanu, Constantinou a interceptat, a driblat si portarul si a inscris in poarta goala.

S-a ajuns la lovituri de departajare, unde fiecare echipa a inscris de trei ori, Romania prin Marica, Tamas si Rat. Cipriotii au ratat penalty-ul cu numarul 4, insa Gigel Bucur nu a profitat de sansa si a ratat si el. Apoi Tatarusanu a ghicit coltul la o lovitura a cipriotilor, pentru ca Rapa sa inscrie ultimul gol de la punctul cu var pentru Romania.

Posted on 10/02/2011, in Fotbal, Nationala and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.