Cadu aduce victoria pentru CFR cu Litex Lovech

CFR Cluj a castigat partida amicala cu bulgarii de la Litex Lovech, scor 3-2, golurile ardelenilor fiind marcate de Peralta, Hora si Cadu, ultimul din penalty in prelungiri.

CFR Cluj a deschis scorul destul de repede, in minutul 11 Sixto Peralta invingandu-l pe poartarul bulgarilor cu o scarita de la centrul careului. De Zerbi a avut si el o ocazie cinci minute mai tarziu, cand nu a nimerit poarta adversa din faza fixa, pentru ca apoi Litex Lovech sa preseze din ce in ce mai insistent.

Minca a fost intrebuintat serios in minutul 34 la un sut din lovitura libera a bulgarilor, cand a respins in fata, sutul ce a urmat fiind blocat din nou de portarul clujenilor. Patru minute mai tarziu s-a restabilit egalitatea, arma principala a bulgarilor, Tom, marcadn cu un sut pe jos la coltul lung.

Repriza secunda a debutat sub asediul bulgarilor, atacantii lui Litex Lovech luand cu asalt careul ardelenilor. Insa, contrar cursului jocului, cei care au marcat au fost elevii lui Alin Minteuan, Ioan Hora trimitand minge in plasa din pasa lui Emmanuel Kone in minutul 57.

Dupa nici 10 minute, bulgarii au egalat din nou, de aceasta data in urma unei actiuni superbe de atac in banda stanga. De acolo a venit centrarea pentru Sandrinho, care a marcat cu un sut din zona mediana a careului. La cateva minute distanta, bulgarii au fost la un pas de autogol, centrarea violenta a lui De Zerbi din faza fixa fiind boxata in prima faza de portarul lui Litex la un coechipier, care a trimis apoi spre propria poarta.

Cand mai erau doar cateva secunde din prelungiri, Ioan Hora a fost faultat in careul advers si a obtinut penalty-ul pentru CFR, transformat mai apoi cu siguranta de Ricardo Cadu. Acesta, de bucurie ca a marcat golul victoriei, a sutat inca o data in minge si arbitrul nu l-a iertat, acordandu-i cartonasul galben si apoi pe cel rosu, pentru ca jucatorul CFR-ului mai primise un avertisment in prima repriza. Inferioritatea numerica n-a durat decat cateva secunde, imediat dupa aceea fluierandu-se finalul meciului.

Alin Minteuan a inceput meciul cu: Minca, Panin, Cadu, Rada, Edimar, Kivuvu, Peralta, Kone, De Zerbi, Nicoara, Batin. Pe parcurs au mai intrat: Nicoara, Nuno Diogo, Emil Dica.

Posted on 09/02/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Sporturi regionale and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.