Prima infrangere in amicale pentru Steaua

Steaua a suferit primul esec in cantonamentul din Antalya, fiind invinsa de echipa poloneza Lech Poznan cu 2-1. Golul stelistilor a fost marcat in repriza secunda de Banel Nicolita.

Prima repriza a fost una slaba calitativ, mai ales de partea Stelei, defensiva fiind slabita de titularizarea lui Eugen Baciu, in lipsa lui Garos si Galamaz. Pe partea lui Baciu a pornit si faza din care s-a deschis scorul, in minutul 13 fundasul stelist pierzandu-l pe Rudnevs din marcaj. iar acesta a inscris cu un  sut la coltul scurt, responsabil pentru gol fiind in buna masura si Tatarusanu.

Prima ocazie de gol a Stelei a venit abia cu sapte minute inainte de pauza, cand Onofras nu a ajuns sa impinga mingea in plasa din centrarea lui Nicolita. Dupa doar un minut, polonezii au mai dat o lovitura, de aceasta data Bonfim fiind vinovat ca si-a scapat adversarul din marcaj. Krivets a inscris cu capul si a stabilit scorul la pauza, 2-0 pentru LEch Poznan.

Repriza secunda a adus un joc mai bun al ros-albastrilor, asta si datorita aparitiei intr-o pozitie avansata a lui Romeo Surdu. Tocmai el a fost cel care a pasat decisiv in minutul 50 pentru Banel Nicolita, mijlocasul trimitand mingea in poarta adversa din apropiere.

Pana la finalul intalnirii, Steaua a mai avut cateva ocazii importante de a inscrie, dar golul egalizator nu si-a mai facut aparitia si meciul s-a incheiat cu victoria polonezilor, care au semnat prima infrangere a echipei din Ghencea in acest an.

Posted on 06/02/2011, in Fotbal, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.