Dinamo a remizat si cu Gyeongnam

Dinamo a terminat la egalitate, scor 0-0, partida amicala cu sud-coreenii de la Gyeongnam, un meci slab de ambele parti si fara prea multe realizari la cele doua porti.

Dupa remiza cu Hajduk Split dinamovistii n-au aratat mare lucru in meciul amical cu sud-coreenii de la Gyeongnam, partida fiind una slaba, cu multe duritati si fara prea multe faze de poarta.

Asiaticii au inceput mai bine meciul, atacand in permanenta in jumatatea de teren dinamovista, insa Dolha n-a avut emotii la fazele ofensive ale adversarilor. Dupa mai bine de un sfert de ora de la startul partidei au iesit si dinamovistii mai hotarati in terenul advers, inca centrarea lui Georgian Paun de pe partea dreapta a fost respinsa cu usurinta de fundasii coreeni.

Jocul s-a caracterizat mai mult prin faulturi tari si intrari dincolo de limita regulamentului, unul dintre jucatorii sud-coreeni iesind intr-un picior de pe teren dupa un fault facut de Margaritescu. Nici dinamovistii n-au scapat de interventiile dure ale adversarilor, arbitrul impartind si cateva cartonase galbene in tabara coreeana.

Prima repriza s-a incheiat cu o semi-ocazie de gol a alb-rosilor, Raul Crisan trimitand slab cu capul din pasa lui Paun, fara probleme pentru poarta adversa.

Repriza secunda a fost mai plina de evenimente. Dinamovistii au cerut penalty la un minut de la reluarea meciului, dupa ce Raul Crisan a cazut in careul advers, insa arbitrul turc a lasat jocul sa continue. Prima mare ocazie de gol a aparut abia in minutul 58, cand Alexe a patruns in careu pe partea stanga, insa, in loc sa traga  la poarta, a ales sa paseze in dreapta la Danciulescu, dar a trimis prea in spate si coreenii au interceptat.

O mare ocazie de gol a avut si Gyeongnam in acelasi minut, cand in urma unui contraatac, brazilianul coreenilor, Lucio, a tras peste poarta lui Dolha. Intre buturile dinamoviste a intrat apoi George Curca, acesta avand mai mult de lucru la actiunile ofensive ale asiaticilor.

Raul Crisan a scos de pe linia portii in minutul 63, pentru ca ipatru minute mai tarziu, Bordeanu si Curca sa nu se inteleaga in defensiva si sa ofere o noua ocazie de gol coreenilor, ramasa insa fara rezultat, din fericire pentru dinamovisti.

Minutele de final au adus inca doua ocazii ale coreenilor, la care Curca s-a descurcat excelent dar si o uriasa ratare in contul lui Dinamo. Tucudean putea inscrie golul victoriei cu un minut inainte de final, dar a sutat dezastruos din pozitie ideala.

Dinamo a inceput meciul cu: Dolha, Rubio, Crisan, Moti, Craciun, Paun, Margaritescu, Patrascu, Vlad Munteanu, Danciulescu, Alexe. In repriza a doua au mai intrat Curca, Catalin Munteanu, Scarlatescu, Tucudean si Marius Ionita.

Posted on 06/02/2011, in Dinamo, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.