CFR a invins campioana Sloveniei

CFR Cluj a castigat partida amicala cu FC Koper, echipa campioana a Sloveniei, clasata acum pe locul 3 in campionat. Clujenii au reusit sa revina de la 0-2 prin golurile lui Bud, Traore si De Zerbi.

Prima ocazie de gol a apartinut CFR-ului, Bastos ratand incredibil din doar 3 metri.Scorul a fost deschis in minutul 8, de Osterc, care a marcat cu un sut fenomenal care l-a lasat pe Minca fara reactie pe linia portii.

Replica ardelenilor a venit de la Cristi Bud, care in minutul 10 a sutat defectuos din pozitie ideala, singur pe linia careului mic. La fel ca Bastos in startul meciului si Bud l-a luat la tinta pe portarul advers. De Zerbi putea sa egaleze in minutul 19, insa sutul sau surprinzator din lateral stanga a intalnit plasa exterioara a portii slovenilor.

Scorul s-a modificat din nou in minutul 27, cand veteranul de 39 de ani al slovenilor, Miran Pavlin, a inscris din alergare de la 11 metri, dupa o faza rapida de atac la care defensiva CFR-ului nu s-a repliat la timp.

De Zerbi si-a trecut in cont inca o ratare uriasa in minutul 35, dupa alte 3 minute Cristi Bud reusind sa reduca din diferenta. In prima faza De Zerbi ratase un penalty, portarul a respins in fata la Bud care a inscris fara probleme, stabilind si scorul la pauza.

Repriza secunda a debutat cu un nou gol al clujenilor. Intrat in teren la pauza meciului, Lacina Traore a restabilit egalitatea pe tabela, la doar 50 de secunde de la startul mitanului secund, ivorianul marcand cu un sut splendid din coltul dreapta al careului advers.

Tot Traore a ratat in minutul 66 sansa desprinderii, insa cu 10 minute inainte de final Roberto De Zerbi si-a spalat pacatele din prima repriza si a marcat golul victoriei din pasa lui Nicoara.

Alin Minteuan a inceput meciul cu: Minca, Panin, Cadu, Diogo, Veloso, Kone, Kivuvu, Dica, Bastos, De Zerbi, Bud. In repriza secunda au mai intrat Traore, Hora, Nicoara, Edimar si Peralta.

Posted on 04/02/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.