Timisoara a pierdut cu Dnepr

FC Timisoara a pierdut partida amicala disputata cu Dnepr Dnepropetrovsk, locul 4 in campionatul Ucrainei. Timisoara a deschis scorul din penalty prin Ianis Zicu, insa a incasat doua goluri pana la pauza si unul in repriza secunda.

Timisoara a inceput bine meciul cu Dnepr, Zicu avand cateva actiuni bune de atac in startul partidei, cand a semnat si o ocazie in minutul 16, sutul sau fiind retinut de portarul ucrainienilor.

Dupa doar cinci minute Rocha a obtinut un penalty pentru Timisoara, iar Ianis Zicu a transformat cu siguranta, deschizand astfel scorul pentru echipa de pe Bega.

Jocul a devenit mai echilibrat in minutele urmatoare, Dnepr dand cateva contre tari, insa Taborda s-a descurcat bine intre buturi pentru prima jumatate de ora a intalnirii. Minutul 30, insa, a adus primul gol al formatiei din Ucraina, Taborda fiind invins cu un sut de la 15 metri.

Zicu a avut sansa, doua minute mai tarziu, sa duca Timisoara din nou in avantaj, dupa ce portarul advers a respins in fata un sut din lateral al lui Alexe, insa sutul lui Zicu din marginea careului a fost respins. La 5 minute distanta s-a facut 2-1 pentru Dnepr. Pana la pauza, ucrainieii au mai avut doua sanse de a-si mari avantajul, insa Taborda a fost mai atent si a reusit sa limiteze proportiile scorului.

Nu acelasi lucru s-a intamplat si la 10 minute de la startul partii secunde, cand Dnepr a marcat pentru 3-1 cu o lovitura de cap din 12 metri. Pana in acel moment, Zicu si apoi Burca au avut oportunitatea de a restabili egalitatea, insa niciunul nu a prins spatiul portii adverse.

Pana la final, Rocha, in minutul 69, si Popovici, in minutul 83, au mai avut ocazii de gol pentru echipa timisoreana, insa sutul primului a fost respins de portar, iar al doilea a tras putin alaturi din pasa lui Zicu.

Timisoara a inceput meciul cu: Taborda, Helder, Luchin, Burca, Scutaru, Goga, Alexa, Tames, Rocha, Axente, Zicu. In repriza secunda au mai intrat Lepmets, Nikolic, Krejci, Magera, Lavecchia, Matei si Popovici.

Posted on 02/02/2011, in FC Timisoara, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.