Steaua a remizat cu Dinamo Zagreb

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, partida amicala cu Dinamo Zagreb, liderul clasamentului in campionatul Croatiei. Scorul a fost deschis de croati in prima repriza, egalarea venind in startul partii secunde prin golul lui Marius Bilasco.

Cu Banel Nicolita purtand banderola de capitan, Steaua a inceput in ofensiva meciul cu Dinamo Zagreb, actiunile de atac ale stelistilor tinandu-se lant in jumatatea adversa. Insa ocaziile la poarta croatilor au intarziat sa apara si, cu timpul, echipa din Zagreb a echilibrat jocul.

Dupa o jumatate de ora de joc, nervii au iesit la suprafata, in urma unui fault mai dur al croatilor. Lacatus si-a iesit din Pepeni si a fost cat pe ce sa se ia la bataie cu antrenorul echipei adverse, doar interventia lui Mihai Stoica si a oficialilor reusind sa-l opreasca pe antrenorul Stelei.

Starea de nervozitate s-a transmis si in teren, unde stelistii au inceput sa cedeze din ce in ce mai mult teren. Iar in minutul 38, dintr-o lovitura libera de la marginea careului, Pedro Morales l-a trimis dupa seminte pe Tatarusanu, simplu spectator la executia splendida a sud-americanului, care a deschis scorul.

Replica stelistilor a venit abia dupa pauza. Ros-albastrii au inceput la fel de bine si repriza secunda, insa de data aceasta au reusit si sa inscrie, Marius Bilasco marcand in minutul 49 cu un lob superb din lateral dupa o combinatie cu Marinescu.

Pana la final, ambele echipe s-au multumit sa atace steril, sa faca numeroase schimbari si sa lege mai bine relatiile de joc, constructia si faza ofensiva ramanand in plan secund.

Steaua a inceput meciul cu: Tatarusanu, Bonfim, Gardos, Galamaz, Brandan, Nicolita, Ricardo, Marinescu, Surdu, Dica, Bilasco. In repriza a doua au mai intrat Bicfalvi, Szekely, Matei, Cezar Lungu, Baciu, Onofras, Radut si Emeghara.

Posted on 02/02/2011, in Fotbal, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.