Una calda, alta rece pentru CFR

CFR Cluj a pierdut partida amicala disputata impotriva ucrainienilor de la Metalurg Donetk in cantonamentul din Antalya. Metalurg s-a impus cu 4-2, fiecare repriza fiind castigata de ucrainieni cu 2-1. Pentru CFR au inscris Roberto De Zerbi si Emil Dica.

Daca in primul amical, cu FC Horst, clujenii au reusit sa inscrie 13 goluri si sa domine copios meciul, partida amicala cu Metalurg Donetk nu a fost la fel de accesibila pentru trupa lui Alin Minteuan.

Clujenii au inceput meciul cu Nuno Claro in poarta, Vasile Maftei, Ricardo Cadu, Nuno Diogo, Edimar pe linia de fund, Ioan Hora, Gabi Muresan, Sixto Peralta, Vasile Nicoara la mijloc si Roberto De Zerbi si, Lacina Traore in atac.

Primul gol al meciului a fost marcat in minutul 10 de atacantul Nguni, care a profitat de o desincronizare a apararii clujene. Ardelenii au revenit in joc si au restabilit egalitatea dupa doar 3 minute, prin reusita lui Roberto De Zerbi, care marcase doua goluri si in precedentul meci amical.

Jocul echipei din Gruia nu a functionat la cele mai bune cote, mai ales in aparare avand clujenii anumite probleme, Maftei, Cadu si Diogo avand destule momente in care nu s-au inteles. De o astfel de desincronizare au profitat din nou ucrainienii in minutul 22, cand Volovik a inscris pentru 2-1, dupa ce a deviat din centrul careului in poarta un sut din lovitura libera.

Repriza secunda a debutat cu un nou gol al echipei din Ucraina, pentru Metalurg marcand in minutul 52 atacantul roman Ciprian Tanasa. La pauza meciului, Minteuan efectuase mai multe modificari, in teren intrand Emmanuel Kone, Emil Dica, Panin, Ionut Rada, Cristi Bud si Stancioiu in poarta.

Al doilea gol al CFR-ului a venit in minutul 65, cand Emil Dica a patruns frumos intr-o actiune personala pe partea stanga, a intrat usor in careu si l-a invins pe poartarul Metalurgului cu un sut plasat dar puternic. Dupa alte cateva faze periculoase ale ambelor echipe, diferenta de doua goluri de pe tabela a fost refacuta pentru Donetk de Arkelian, si acesta profitand de o greseala de plasament a fundasilor clujeni.

Posted on 24/01/2011, in CFR Cluj, Fotbal, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.