Astra a fost aproape de surpriza cu Dinamo

Dinamo a terminat la egalitate, scor 2-2, partida cu Astra Ploiesti de pe teren propriu, dupa ce ploiestenii au intrat la vestiare cu avantaj de doua goluri. Seto Takayuki si Radek Oprsal au marcat pentru Astra in prima repriza, Dinamo egaland in doar trei minute dupa golul din penalty al lui Catalin Munteanu si reusita lui Adrian Cristea.

Cu o adevarata furtuna deasupra stadionului Stefan cel Mare, Dinamo a inceput partida cu Astra Ploiesti cu putin peste 100 de spectatori, pentru aceasta partida fiind vandute 90 de bilete, record negativ al dinamovistilor.

Fara sprijinul suporterilor, Dinamo s-a chinuit la propriu in fata Astrei, ploaia torentiala, vantul puternic si temperaturile foarte scazute nefiind pe placul cainilor rosii. Nu acelasi lucru se poate spune despre echipa oaspete, care a jucat cat a putut de bine, ca si cum n-ar fi avut aceleasi conditii dezastruoase de joc, nepotrivite pentru un meci de fotbal.

Doar un sfert de ora au rezistat vedetele dinamoviste fara gol primit, in minutul 15 Seto Takayuki marcandu cu un sut la coltul lung din careu, dupa ce primul sau sut a fost respins si mingea a revenit la el. Dinamo nu a schitat niciun gest ca ar fi inteles pericolul si in minutul 19 putea chiar sa ramane in inferioritate numerica. Insa arbitrul Mihai Prodan nu a dat nici macar cartonas galben pentru Zie Diabate la intrarea acestuia cu talpa sus la Tigoianu. Jucatorul Astrei a resimtit din plin crampoanele dinamovistului pe picioare.

Dupa cateva faze in care Dinamo a aparut mai amenintator in careul advers, dar fara sa-si creeze ocazii clare de gol, Astra a mai dat inca o lovitura in minutul 39. Marius Alexe a respins extrem de slab cu capul o centrare din faza fixa de pe dreapta a oaspetilor, pasandu-i in realitate perfect lui Radek Oprsal, al carui voleu din prima a trimis mingea intre ate, pe langa visatorul Dolha.

A fost nevoie de pauza pentru ca elevii lui Ioan Andone sa se trezeasca. Profitand si de relaxarea ploiestenilor, dinamovistii s-au intors cu mai multa determinare de la vestiare, luand cu asalt jumatatea de teren adversa. Sansa alb-rosilor a fost ca Mihai Prodan a acordat penalty in minutul 57, dupa ce Marius Alexe a cazut in genunchi in careul Astrei, fiind atins din spate de Takayuki. Catalin Munteanu a executat cu siguranta de la punctul cu var si a redus din diferenta.

Dupa doar trei minute Dinamo a restabilit egalitatea pe tabela, in urma unei faze in care Adrian Cristea a driblat lejer jaloanele defensivei ploiestene, l-a scos din dispozitiv chiar si pe portarul Grigore si a inscris fara niciun stres in poarta goala.

Vazandu-se egalata atat de repede, trupa lui Tibor Selymes s-a pus din nou pe treaba si in minutul 67 Mihalache a fost foarte aproape sa duca Astra din nou in avantaj la cornerul executat de Matel. Insa reluarea ploiesteanului a trecut putin pe langa poarta lui Dolha. Dupa aproape zece minute, Ben Teekloh a deviat din centrul careului o minge trimisa cu capul din Margine de Miranda, insa mingea a trecut milimetric pe langa poarta dinamovista.

Dinamo: 12. Dolha – 3. Rubio (19. Ganea ’46), 21. D. Grigore, 4. Moti (25. Scarlatache ’73), 2. Diabate – 22. Torje, 5. Kone, 7. Munteanu, 20. Ad. Cristea – 9. M. Niculae (15. Danciulescu ’77), 10. Alexe. Antrenor: Ioan Andone.

Astra Ploiesti: 77. C.Grigore – 2. Matel, 6. Goian, 3. Oprsal, 4. Mihalache – 14. Patrascu, 8. Seto Takayuki – 18. Stratila (25. Craciun ’89), 11. Tigoianu (19. Ben Teekloh ’58), 20. Stan (16. Florea ’63) – 23. Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonase galbene: Kone ’18, Torje ’75, Scarlatache ’79, Goian ’55 / Florea ’66

Meciul a fost condus la centru de arbitrul Mihai Prodan, ajutat la cele doua linii de PZoltan Szekely si Gero Szabo. Arbitru de rezerva a fost Florin Miron, iar observatori Anton Helesteanu si Alexandru Popescu.

Posted on 05/12/2010, in Astra Ploiesti, Dinamo, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.