Bistrita si Timisoara au terminat la egalitate un meci de senzatie

Gloria Bistrita nu a renuntat sa spere pe teren propriu cu FC Timisoara si a reusit sa egaleze pe final de meci, dupa ce a fost condusa de doua ori de banateni. Golurile Timisoarei au fost marcate de Luchin (18′), Zicu (49′) si Axente (67′), iar pentru Bistrita au inscris Veljovici (53′) si Keita (72′ si 90′). Bruno Moraes si Ciprian Petre au avut cate o bara pentru Gloria in prima repriza, iar Burca a fost eliminat in ultimele minute.

Constienti ca au in fata singura echipa neinvinsa in acest sezon in Liga 1, bistritenii au inceput in forta meciul, iar in minutul 6 Bruno Moraes a fost aproape sa deschida scorul, insa sutul sau de la distanta a intalnit transversala. Tot Bruno Moraes, singura optiune a ardelenilor pentru atac din cauza accidentarii lui Junior Moraes, a trimis mingea in plasa dupa alte sase minute, dar fusese in offside in momentul pasei de la Bajenaru.

Pana la urma, golul a venit la cealalta poarta, in minutul 18. Tames a centrat din corner de pe dreapta, Cisovsky a reluat in prima faza cu capul, mingea a cazut in fata portii fiind trimisa apoi tot cu capul in plasa de Srdjan Luchin. Golul timisorenilor a venit intr-o perioada de dominare autoritara a jocului de catre echipa lui Cosmin Contra.

Abia spre finalul primei reprize au reusit bistritenii sa echilibreze jocul, iar cu trei minute inainte de pauza, trupa lui Nae Manea a fost din nou foarte aproape de gol, insa bara l-a salvat inca o data pe Pantilimon. Portarul a respins cu dificultate in bara din dreapta sa un sut din centrul careului al lui Ciprian Petre.

Repriza secunda a fost la fel de viu-disputata, ambele echipe incercand sa-si impuna ritmul sustinut de joc. Iar la numai trei minute de la reluarea meciului, Ianis Zicu a majorat avantajul oaspetilor, dupa ce a profitat de o greseala copilareasca a lui Albut.

Doar patru minute au trecut si Bistrita a redus din diferenta prin reusita lui Velcovici la care a contribuit si devierea usoara a lui Burca. Ploaia torentiala abatuta asupra stadionului Gloria nu a afectat jocul, cele doua echipe continuandu-si evolutia indrazneata.

Timisoara a dus scorul la 3-1 in minutul 67, in urma unei actiuni personale de toata frumusetea a lui Mircea Axente, care a finalizat, odata ajuns in careu, cu un sut perfect cu stangul sub transversala. La fel ca in startul reprizei secunde, replica Bistritei a venit dupa cateva minute, Suleiman Keita marcand al doilea gol al gazdelor putin dupa ce a intrat in teren.

Gloria a alergat in disperare dupa egalare spre final, iar din minutul 85 a avut si avantajul de a avea superioritate numerica, dupa eliminarea lui Burca pentru cumul de cartonase galbene. Minutul 90 a adus dupa multa munca golul egalizator al gazdelor, tot Keita fiind marcatorul, cu un lob absolut magnific din prima peste Pantilimon.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 14. Achim, 27. Szukala, 4. V. Nastase (3. Tudose ’72), 5. Velcovici – 16. Marginean (7. Coroian ’54), 6. A. Muresan – 25. Predescu (21. Keita ’64), 30. Bajenaru, 2. C. Petre – 9. B. Moraes. Antrenor: Nicolae Manea.

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 4. Luchin, 28. Cisovski, 25. Burca, 8. Sepsi – 5. Alexa – 20. Helder (7. Patras ’73), 10 Tames, 27. Zicu – 21. Goga (55. Bourceanu ’61), 19. Nikolici (9. Axente ’46). Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonase galbene: V.Nastase ’48, Keita ’90 / Nikolici ’28, Burca ’38,’85, Helder ’61, Pantilimon ’74, Alexa ’81

Cartonas rosu: Burca ’85

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Aurel Onita, Radu Ghinguleac (asistenti) – Paul Unimatan (rezerva)

Posted on 04/12/2010, in FC Timisoara, Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.