Brasovul si Muresul au terminat la egalitate cu „dubla” lui Ilyes

FC Brasov a terminat la egalitate, 1-1, partida cu FCM Tg. Mures disputata sub Tampa. Dupa o prima repriza dezastruoasa de ambele parti, Ilyes a deschis scorul pentru Brasov din penalty, tot el restabilind egalitatea cateva minute mai tarziu printr-un autogol. Diarrassouba a avut o bara pe final, ratand victoria Brasovului.

Daca in partida din turul campionatului FC Brasov si FCM Tg. Mures au aratat un fotbal bun, spectaculos, cu multe ocazii de gol de ambele parti, meciul din prima etapa a returului a fost dominat de plictiseala.

Frigul a pus stapanire nu doar pe stadionul si pe spectatorii din tribunele stadionului de sub Tampa, dar si pe jucatori. De parca ar fi jucat pe gheata, niciuna dintre echipe n-a accelerat jocul, de frica sa nu alunece. Astfel ca, mai ales in prima repriza, nu s-a intamplat nimic interesant nici la poarta lui Minca, dar nici la cea a lui Danalache.

Un joc disputat mai mult la mijlocul terenului, faze prelungite de atac disputate cu viteza redusa si suturi anemice de ambele parti, mai mult pe langa poarta au caracterizat meciul in primele sale 45 de minute.

La fel era sa se intample si in repriza secunda, insa monotonia a fost sparta de penalty-ul acordat de Marius Avram pentru Brasov, in urma faultului lui Sosa asupra lui Chipciu. Robert Ilyes a executat cu mult sange rece de la punctul cu var si a deschis scorul pentru gazde.

Tot Ilyes avea sa-si ingroape echipa zece minute mai tarziu, cand a deviat nefericit cu capul mingea din careu lansata din lovitura libera de Florin Dan. Minca a fost prins pe picior gresit de devierea capitanului sau si FCM Tg. Mures a egalat scorul. Doua minute mai tarziu, Catalin Dedu putea duce din nou Brasovul in avantaj, dar n-a reusit sa impinga balonul in plasa din trei metri. Alte patru minute au trecut si brasovenii puteau din nou inscrie, dar de aceasta data a intervenit fenomenal Danalache si l-a blocat pe Hadnagy.

Diarrassouba a ratat insa cea mai mare ocazie de gol a Brasovului cu sase minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc. Introdus in teren doar cu cateva minute mai devreme, Diarrassouba a scapat excelent pe contraatac, a intrat in careu si a sutat din 10 metri la coltul scurt, dar mingea a intalnit bara din dreapta.

FC Brasov: 32. Minca – 20. Voicu, 6. Majernik, 21. Rusu, 26. Wiliams – 11. Martinovici (9. Hadnagy ’54)- 16. Nuno Viveiros, 10. Ilyes, 18. Cristescu, 7. Chipciu – 17. Dedu (22. Diarrassouba ’80). Antrenor: Daniel Isaila.

FCM Târgu Mures: 12. Danalache – 6. Sosa, 28. L. Munteanu, 8. Vârtic – 20. C. Pop (18. Bitis ’68), 90. Ba (7. Stânga ’64), 14. Stere, 24. Szilagy – 19. Fl. Dan, 9. Veljovici (17. Roman ’46), 21. Astafei. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: Martinovici ’11, Rusu ’71 / Astafei ’28, Fl. Dan ’30, Sosa ’61, Stere ’66, Vârtic ’69, Roman ’80

Arbitri: Marius Avram – Miclos Nagy, Petru Gaspar – Adrian Comanescu

Posted on 03/12/2010, in FC Brasov, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.