Aganovic a salvat Mediasul in meciul cu Branesti

Gaz Metan Medias a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Victoria Branesti, revenind spectaculos de la 0-2. Daniel Novac si Dorin Popa au marcat pentru oaspeti, Admir Aganovic restabilind egalitatea pe tabela in patru minute dupa ce a intrat pe teren.

Mediasul a dominat copios meciul, reusind prima ocazie mare de gol in minutul 8, cand Eric de Oliveira a centrat excelent din faza fixa pana la Alin Litu, iar acesta a deviat frumos cu capul, dar putin peste poarta. La cateva minute distanta, Eric a trimis chiar mingea in plasa cu capul, insa golul nu a fost validat din cauza unei pozitii evidente de offside.

Nu la fel de evidenta a fost faza din minutul 26, cand Eric de Oliveira a cazut in careul advers in duel cu Sergiu Bar. Arbitrul Chivulete a indicat initial punctul cu var, la semnalizarea asistentului de pe acea parte, insa dupa protestele insistente ale oaspetilor, centralul si-a modificat decizia de a acorda penalty si a dat doar corner pentru Medias.

Doar de atat era nevoie pentru a se accentua tensiunea oricum existenta in teren si pe banca. Noroc ca a venit pauza, astfel ca mediesenii si tehnicianul lor, Cristi Pustai, au avut ragazul sa se calmeze.

Repriza secunda a fost mult mai spectaculoasa. Daca in prima jumatate a meciului Branestiul nu s-a vazut aproape deloc in joc, in partea a doua, oaspetii au aparut din ce in ce mai periculos in preajma careului Gazului, pentru ca in minutul 65 Branestiul sa reuseasca chiar deschiderea scorului. O faza rapida de atac a oaspetilor in banda stanga a luat prin surprindere apararea gazarilor, iar Daniel Novac a inscris primul sau gol in Liga 1, dupa ce a impins mingea in plasa din marginea careului mic.

S-a facut surprinzator 2-0 pentru Victoria Branesti in minutul 70, gazdele acuzand din plin primirea primului gol. Astfel ca la doar 5 minute distanta l-au incasat si pe al doilea, din partea lui Dorin Popa, care a inscris direct din lovitura libera.

Insa Mediasul nu a ajuns atat de sus in clasamentul turului de campionat pentru ca este o echipa care se lasa usor. Astfel ca trupa lui Cristi Pustai s-a trezit brusc si a reechilibrat situatia. Totul s-a datorat inspiratiei lui Pustai de a-l trimite in teren pe Admir Aganovic in minutul 73. In acelasi minut, la prima atingere de balon, Aganovic a redus din diferenta, pentru ca dupa alte patru minute tot el sa restabileasca egalitatea in urma unui contraatac ucigator.

Gaz Metan Medias: 1. Vâtca – 16. Zaharia (2. Aganovici ’72), 3. Trtovac, 19. Fl. Lazar, 15. Hoban – 5. Munteanu, 21. Todea, 7. Kubala (6. Bozesan ’75), 27. Eric de Oliveira, 17. Dudita (8. Buzean ’63) – 9. Litu. Antrenor: Cristian Pustai.

Victoria Branesti: 27. Stoicescu – 2. Maghici, 5. Sg. Bar, 23. Isac, 16. Nicola – 20. Ispir, 25. Novac (4. Nicoara ’75), 17. Olariu, 30. Avram – 9. Coman (11. Simion ’81), 10. Oprea (8. Popa ’61). Antrenor: Ilie Stan.

Cartonase galbene: Todea ’38, Zaharia ’61 / Olariu ’41, Novac ’64, Stoicescu ’90

Arbitri: Andrei Chivulete (central) – Andrei Constantinescu, Bogdan Gheorghe (asistenti) – Marian Bordean (rezerva)

Posted on 03/12/2010, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Victoria Branesti and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.