Urziceniul a rasturnat scorul si a castigat cu Sportul

Unirea Urziceni a castigat cu 2-1 partida de pe teren propriu cu Sportul Studentesc, reusind sa intoarca scorul dupa ce la pauza conduceau oaspetii. Tibi Balan a deschis scorul in minutul 18, Vasile Maftei a egalat imediat dupa startul reprizei secunde, pentru ca Antonio Semedo sa stabileasca scorul final in minutul 72.

De pe penultimul loc al clasamentului, Unirea Urziceni a primit vizita lanternei rosii in inerarhia provizorie a Ligii 1, Sportul Studentesc avand doar 10 puncte acumulate in acest sezon, dintre care nici macar unul castigat in deplasare.

Tocmai din acest motiv „studentii” au inceput in forta meciul, decisi sa obtina prima victorie in deplasare. Varga a avut prima ocazie de gol in minutul 7, cand sutul sau din interiorul careului a fost deviat si a trecut putin peste poarta. Replica ialomitenilor a venit de la Rusescu, al carui sut din 12 metri s-a oprit in bara. Apoi Semedo l-a luat la tinta pe portarul Viciu cu un sut din apropiere.

Deschiderea de scor a venit in minutul 18, cand Cornel Cernea a facut o gafa incredibila in propriul careu. Portarul a incercat sa paseze la Epaminonda Nicu, insa i-a trimis perfect lui Tibi Balan, care a trimis in plasa din apropiere.

Din nou au dat ialomitenii replica, insa Viciu a fost salvat inca o data de bara in minutul 24. Semedo fusese lansat excelent in adancime, a preluat elegant si a tras cu stangul de pe linia careului mare, insa mingea a sters transversala si a trecut peste poarta. Viciu si-a salvat apoi inca o data echipa la un sut din 10 metri expediat de Raul Rusescu.

Desi au alergat cu insistenta dupa golul egalizator, ialomitenii n-au reusit sa inscrie decat dupa pauza, cand Vasile Maftei (48′) a marcat cu un sut din 3 metri dupa o centrare din corner deviata cu capul de Rusescu si apoi de Filip.Tibi Balan putea duce din nou Sportul Studentesc in avantaj in minutul 70, dar sutul sau violent de la distanta a ocolit poarta lui Cernea.

Golul a venit insa la cealalta poarta, dupa doar doua minute, Antonio Semedo marcand din centrul careului dupa o pasa magnifica cu capul a lui Rusescu peste intreaga defensiva a Sportului.

Unirea Urziceni: 77. Cernea – 18. Blay (30. Goge ’88), 16. E. Nicu, 4. Mehmedovici, 8. Musat – 24. Maftei, 6. Muzac (23. Filip ’46), 15. Todoran, 25. Paduretu (5. Lupu ’45) – 22. Semedo, 14. Rusescu. Antrenor: Octavian Grigore.

Sportul Studentesc
: 33. Viciu – 29. Farmache, 24. Patriche, 27. Ratiu, 4. Cazan (30. Irimia ’44) – 20. Varga, 19. Cruceru (22. Postolache ’80), 10. Ferfelea, 23. Maxim – 28. T. Balan, 25. Dobre (18. Chihaia ’69). Antrenor: Florin Tene.

Cartonase galbene: Lupu ’45, Filip ’54 / Cazan ’17, Chihaia ’84.

Arbitri: Radu Petrescu (central) – Ioan Onicas, Valentin Avram (asistenti) – Catalin Florescu (rezerva).

Posted on 26/11/2010, in Fotbal, Liga 1, Sportul Studentesc, Unirea Urziceni and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.