Steaua castiga la Tg. Mures in prelungiri

FCM Tg. Mures a pierdut meciul de pe teren propriu cu Steaua, scor 0-1, partida facuta praf de arbitrul Alexandru Tudor. Nu mai putin de patru cartonase rosii au fost acordate in acest meci, de la Steaua fiind eliminat Bicfalvi, iar de la FCM, Bruno Fernandes, Topic si Vasilache. Golul victoriei steliste a fost marcat de Bilasco in al doilea minut de prelungiri.

Chiar daca in meciul de la Targu Mures FCM si Steaua trebuiau sa fie personajele principale, prim-planul a fost luat de Alexandru Tudor, arbitru care nu a iertat nimic in aceasta partida. Chiar la doua minute de la startul intalnirii centralul a acordat primul cartonas galben, lui Brandan, dupa doar cinci minute fiind acordat inca un avertisment si gazdelor.

Minutul 13 a fost unul cu ghinion pentru FCM, Alexandru Tudor scotand din buzunar primul cartonas rosu, pe care i l-a acordat lui Bruno Fernandes in urma unei intrari dure cu talpa la Kapetanos. Intre timp cartonasele galbene au curs garla, iar in minutul 33, „omul in negru” a scos dinh nou cartonasul rosu, de aceasta data pentru Eric Bicfalvi, in urma unui cot in gura la Astafei intr-un duel aerian.

La cele doua porti insa, a fost liniste si pace, doar sutul pe langa poarta al lui Cristi Tanase din minutul 44 putand fi mentionat la capitolul ocazii. O a doua mare ocazie a Stelei a venit la aproape 10 minute de la startul partii secunde, Pantelis Kapetanos aflandu-se de doua ori in aceeasi faza in pozitie de a marca. Dar Stetca nu s-a lasat depasit si a mentinut tabela neschimbata. La fel s-a intamplat si in minutul 59 la sutul lui Cristi Tanase din apropiere.

Bineinteles, si in aceasta repriza personaj principal a fost Alexandru Tudor care in doar doua minute a mai aratat de doua ori cartonasul rosu. Mai intai Topic a fost eliminat pentru o lovitura cu cotul la Kapetanos, pentru ca in minutul 68 sa fie eliminat si Vasilache pentru o intrare dura cu talpa sus la Bogdan Stancu.

Din scenariul meciului de la Targu Mues n-a lipsit obisnuitul „Hotii! Hotii!” scandat din tribune de suporterii ardelenilor. Cu doi oameni in plus, Steaua a declansat asediul la poarta adversa, insa Surdu, Bilasco, Kapetanosi sau Bogdan Stancu au ratat pe banda rulanta, Stetca facand minuni intre buturile echipei gazda.

Pana la urma, portarul muresenilor a fost nevoit sa se recunoasca invins in prelungirile partidei, cand Marius Bilasco a inscris cu capul din careu, dupa ce Stetca a fost lasat fara sprijin de apararea din fata sa.

FCM Târgu Mures: 30. Stetca – 8. Vârtic, 4. Cordos, 33. Bruno Fernandez, 25. Vagner (20. Pop ’61), 32. Topici – 83. Vasilache, 6. Sosa, 19. Fl. Dan (17. D. Roman ’33), 14. M. Stere (7. Stânga ’70) – 21. Astafei. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Steaua: 12. Tatarusanu – 15. Bonfim, 6. Gardos, 22. Galamaz (17. Bilasco ’72), 5. Brandan – 24. Surdu (8. Radut ’82), 26. Bicfalvi, 28. B. Stancu, 21. Ricardo, 10. Tanase (27. Marinescu ’61) – 9. Kapetanos. Antrenor: Marius Lacatus.

Cartonase galbene: Stere ‘8, Astafei ’19, Topici ’41, D. Roman ’64 / Brandan ‘2, Galamaz ’20, C. Tanase ’22, Ricardo Gomez ’31, Kapetanos ’77, Stancu ’81

Cartonase rosii: Bruno Fernandes ’13, Topici ’67, Vasilache ’69 / Bicfalvi ’34

Arbitri: Alexandru Tudor – Cristian Nica, Aurel Onita (asistenti) – Catalin Popa (rezerva)

Posted on 20/11/2010, in FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1, Steaua and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Cine vrea sa vada joga bonito sa mearga in Brazilia. Aia nu pot juca prost chit ca se chinuie.

1. Pingback: Steaua castiga la Tg. Mures in prelungiri - Ziarul toateBlogurile.ro