Bistrita a lasat Craiova in ceata

Universitatea Craiova a pierdut partida de pe teren propriu cu Gloria Bistrita, scor 1-2, golurile ardelenilor fiind marcate de Junior Moraes, iar cel al oltenilor de Madalin Ciuca. Ceata a acoperit total stadionul din Banie pe final de meci, cand craiovenii au avut mari ocazii de egalare.

Cu Victor Piturca la tribuna oficiala, suspendat dupa scandalul spumos cu Marian Iancu, Universitatea Craiova a fost condusa de pe banca de secundul Eugen Neagoe in confruntarea cu Gloria Bistrita de pe Ion Oblemenco.

Oltenii au inceput cu acceleratia la podea partida, Mihai Costea si Gaman semnand primele ocazii de gol ale gazdelor. Insa in minutul 10, craiovenii s-au trezit condusi dupa un contraatac splendid al bistritenilor, initiat de Andrei Muresan si Bajenaru si finalizat de Junior Moraes cu un sut printre picioarele lui Stanca.

Imediat s-au napustit gazdele in ofensiva, insa prima mare ocazie de gol a venit abia dupa 13 minute de la Valerica Gaman, care nu a reusit sa-l invinga pe Albut cu un sut din sapte metri. Nici Mihai Costea, cateva minute mai tarziu, n-a reusit sa inscrie, acelasi Albut respingand in extremis sutul in diagonala al atacantului oltean.

Pana la urma, egalarea a venit de unde se asteptau mai putin bistritenii, tocmai de la fostul lor fundas Madalin Ciuca, mutat din acest sezon in Banie. Acesta a profitat de o executie spectaculoasa dar gresita a lui Mihai Costea, care a incercat o foarfeca pe spate. Mingea a sarit insa in fata lui Ciuca, iar acesta a impins-o simplu in plasa, pentru 1-1.

A urmat o perioada de ofensiva sustinuta a oaspetilor, Muresan si Vali Nastase trecand pe rand pe langa gol. Tot pe langa reusita a trecut si Barboianu in minutul 32, fiind imitat de Alex Piturca dupa alte 10 minute.

Insa golul a venit tot de la Gloria si tot de la Junior Moraes, care, in urma unei faze parca trasa la indigo dupa cea a deschiderii scorului, l-a invins pentru a doua oara pe Stanca, ducand Bistrita in avantaj la vestiare.

Repriza secunda a fost la fel de viu disputata, cu ocazii de ambele parti, mai mult la poarta Gloriei. Si asta pentru ca elevii lui Victor Piturca alergau cu disperare dupa egalare. Mihai Costea, Wobay, Ologu, Gangioveanu, Alex Piturca si Florin Costea, intrat in minutul 59 in locul fratelui sau, au trecut pe rand pe langa golul egalizator.

Spre finalul meciului ceata deasa a acoperit intreg stadionul, vizibilitatea fiind la limita regulamentului, daca nu chiar incalca prevederile regulamentare. Cu toate acestea, jocul a continuat cu aceeasi Craiova controland total ostilitatile. Insa oltenii n-au reusit sa inscrie pana la fluierul de final al lui Augustus Constantin si au parasit terenul invinsi.

Universitatea Craiova: 1. Stanca – 6. Ciuca, 7. Gaman, 5. Stoica, 2. Barboianu – 8. Ologu, 13. Dilevski – 77. Wobay (28. Gângioveanu ’62), 20. Dina (19. Stoianof ’80), 9. M. Costea (10. Fl. Costea ’59) – 27. Al. Piturca. Antrenor: Victor Piturca.

Gloria Bistrita
: 22. Albut – 14. Achim, 27. Szukala, 4. V. Nastase (3. Tudose ’80), 17. Saceanu – 6. A. Muresan, 29. Anton – 25. Predescu, 30. Bajenaru (16. Marginean ’68), 2. C. Petre – 10. J. Moraes (9. B. Moraes ’71). Antrenor: Nicolae Manea.

Cartonase galbene: Barboianu ’28, Gaman ’32, Ciuca ’82 / C. Petre ’52, Achim ’58, J. Moraes ’69

Arbitri: Augustus Constantin (central) – Catalin Savu, Liviu Ciobotariu (asistenti) – Zoltan Erdei (rezerva)

Posted on 20/11/2010, in Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale, U Craiova and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Rusine Bistrita! Cum sa bati Craiova in deplasare si sa pierzi acasa cu CFR-ul?