Otelul smulge un punct pe teren propriu cu Branesti

Liderul Otelul Galati a obtinut doar o remiza pe teren propriu cu nou-promovata Victoria Branesti, scor 1-1. Oaspetii au deschis scorul in minutul 37 prin Razvan Avram, golul egalizator al galatenilor venind doar in prelungirile meciului de la Marius Pena.

Dupa victoria surprinzatoare cu 4-1 in fata Unirii Urziceni, Victoria Branesti s-a deplasat pe terenul liderului clasamentului, la Galati avand sa intalneasca o echipa in forma a Otelului. Trupa lui Ilie Stan a inceput meciul timid, cu respect fata de valoarea adversarei, insa treptat jocul s-a echilibrat.

Portarul Branestiului, Cristian Stoicescu, si-a salvat echipa in cateva randuri, la suturile lui Viglianti, Paraschiv sau Silviu Ilie. Chiar si in minutul 32 a intervenit salvator portarul oaspetilor la un sut puternic trimis de Giurgiu din interiorul careului. Imediat dupa aceasta faza, Branestiul a scapat excelent pe contraatac, mingea a ajuns la Dorinel Popa in careu, dar transversala portii lui Grahovac a amanat deschiderea scorului.

Asta doar pana in minutul 37. Mai intai Otelul a avut sansa de a marca prin Antal, dar Branestiul a iesit cu bine din defensiva si Razvan Avram a deschis apoi scorul cu o scarita peste portarul otelarilor, din pasa lui Alexandru Iacob, dupa o mare greseala a defensivei gazdelor.

Repriza secunda a debutat cu asediul gazdelor la poarta lui Stoicescu. Silviu Ilie (51′), Viglianti (57′) si apoi Laurentiu Iorga (68′) au trecut pe rand pe langa golul egalizator, ultimul trimitand chiar in bara din doar cativa metri. Ofensiva sustinuta a continuat la poarta Branestiului, galatenii atacand tot mai insistent la presiunea timpului, dar oaspetii au scapat fara gol primit in timpul regulamentar de joc.

Dar prelungirile au adus golul meritat al Otelului, Marius Pena reusind sa inscrie golul egalizator in minutul 91, spre bucuria miilor de suporteri din tribune, dar si a lui Dorinel Munteanu.

Otelul Galati : 12. Grahovac – 3. Râpa, 30. Perendija, 18. Costin, 23. Salageanu – 29. Giurgiu, 26. Neagu (27. Pena ’64) – 8. Antal (7. Iorga ’58), 37. Viglianti, 14. S. Ilie (11. Ochirosii ’79) – 10. Paraschiv. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Victoria Branesti: 27. Stoicescu – 2. Maghici, 24. Marincau, 5. Sg. Bar, 16. Nicola – 15. Iacob – 30. Avram (25. Novac ’90+3), 17. Olariu, 8. D. Popa, 4. Nicoara (20. Ispir ’74) – 10. Oprea (9. Coman ’80). Antrenor: Ilie Stan.

Cartonase galbene: Paraschiv ’76, Neagu ’62 / Popa ’79

Arbitri: Marius Avram (centru) – Iulian Radu, Vasile Marinescu (asistenti) – Adrian Stanescu (rezerva)

Posted on 12/11/2010, in Fotbal, Liga 1, Otelul Galati, Victoria Branesti and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Branestiul, o surpriza placuta. Otelul, a inceput sa piarda puncte chiar si pe teren propriu. Semn bun pentru adevaratele competitoare la titlul de campioana.
    S-au drogat si de cand se vorbeste prin ziare de acest lucru, au lasat-o mai moale cu consumul de „energizante”?

1. Pingback: Otelul smulge un punct pe teren propriu cu Branesti - Ziarul toateBlogurile.ro