Branestiul a facut scor cu Urziceni

Victoria Branesti a reusit sa intoarca scorul in favoarea sa si sa castige partida cu Unirea Urziceni la diferenta confortabila, un 4-1, destul de tensionat dar o victorie meritata a gazdelor. Semedo a deschis scorul in prima repriza, Vasile Olariu a egalat din penalty inainte de pauza, Vali Simion, Olariu iar din penalty si Cornel Coman marcand pentru Branesti in repriza secunda.

Branestiul a inceput meciul cu o mare ocazie de gol, chiar in primul minut Simion trimitand cu capul putin pe langa poarta Urziceniului o centrare venita de la Maghici. Imediat Unirea Urziceni s-a mobilizat si a declansat ofensiva la poarta adversa, Dinu Todoran avand de doua ori ocazia de a deschide scorul pana in minutul 10. La 5 minute distanta Raul Rusescu a fost si el aproape de a marca, dar sutul sau a fost respins de Sergiu Bar atat in minutul 15, cat si 3 minute mai tarziu.

Dupa o alta ocazie a Branestiului prin Razvan Avram, Urziceniul a deschis scorul in minutul 24 prin Antonio Semedo. Dinu Todoran a scapat pe contraatac dintr-o pozitie la limita offside-ului, a ajuns in careu si a pasat putin in spate la Semedo, care a inscris din alergare.

Gazdele au protestat indelung dupa marcarea golului, acuzandu-l pe asistentul Florin Ungureanu ca nu a ridicat fanionul la pasa primita de Todoran, dar arbitrul central nu a facut altceva decat sa-l trimita in tribune pe Ilie Stan. Antrenorul Branestiului a fost cu greu calmat de Teodor Craciunescu si de oficialii gazdelor.

Tensiunea a escaladat astfel, jocul devenind tot mai dur si mai fragmentat. Iar din cauza intarzierilor provocate de eliminarea lui Ilie Stan, prima repriza s-a prelungit cu mai mult de doua minute. Iar in al doilea minut de prelungiri a venit si faza din care gazdele au restabilit egalitatea.Alexandru Iacob a fost impins in careul advers de Muzac, arbitrul a observat infractiunea si a acordat penalty pentru Branesti. Iar Vasile Olariu nu a ratat de la punctul cu var, cele doua echipe intrand sub semnul echilibrului la vestiare.

Tot cu o mare ocazie de gol au inceput gazdele si repriza secunda, o faza de contraatac a Branestiului terminandu-se cu un sut superb cu dreptul al lui Avram, mingea stergand insa transversala in minutul 47.

Dupa trei minute echilibrul numeric trebuia sa se rupa, insa Teodor Craciunescu nu a vazut o lovitura primita de Mehmedovic de la Marincau la o faza fixa a Urziceniului. In timp ce Musat se pregatea sa execute lovitura libera de pe dreapta, profitand de inghesuiala de jucatori din careu, Marincau i-a aplicat lui Mehmedovic o „perversa ca pe Tg. Ocna”, insa centralul, asistentul si arbitrul de rezerva erau cu privirile in alte directii. Jucatorul Branestiului a scapat astfel fara nicio sanctiune, in timp ce fundasul ialomitenilor si-a revenit cu greu si cu ajutorul echipei medicale.

Gazdele au prins mai mult curaj in minutele urmatoare si, dupa cateva atacuri in viteza incheiate cu suturi periculoase la poarta, Victoria a trecut la conducere pe tabela de scor. Dorinel Popa l-a gasit excelent in marginea careului pe Vali Simion, acesta a preluat, s-a intors cu fata la poarta si a sutat fara mila.

N-au trecut decat cinci minute si Victoria conducea cu 3-1. Mai intai acelasi Dorinel Popa l-a lasat pe Mehmedovic pe drum, a patruns in careu unde a fost faultat de portarul Balgradean, iar Craciunescu a acordat al doilea penalty pentru gazde. Vasile Olariu a transformat din nou, cu o executie de mare efect, sutul sau lovind transversala pe centru, dupa care a cazut dincolo de linia portii.

Scorul final a fost stabilit cu trei minute inainte de epuizarea timpului regulamentar de joc. Cronel Coman a fost gasit complet liber de o pasa din banda stanga si a trimis nestingherit cu capul in plasa din cativa metri.

Victoria Branesti: 27. Stoicescu – 2. Maghici, 5. Sg. Bar, 15. Al. Iacob (9. Coman ’65), 24. Marincau, 16. Nicola – 10. Oprea (20. Ispir ’77), 17. Olariu, 8. D. Popa, 30. Avram – 11. Simion (25. Novac ’87). Antrenor: Ilie Stan.

Unirea Urziceni: 1. Balgradean – 18. Blay, 16. E. Nicu, 4. Mehmedovici, 8. Musat – 6. Muzac (5. Lupu ’79), 24. Maftei – 22. Semedo, 15. Todoran, 21. Fl. Matei (20. Tosca ’65) – 14. Rusescu (7. Vaduva ’75). Antrenor: Octavian Grigore.

Cartonase galbene: Sg. Bar ’78, Simion ’80 / Maftei ’45+1, Balgradean ’73.

Arbitri: Teodor Craciunescu (central) – Florin Ungureanu, Gero Szabo (asistenti) – Cristian Sava (rezerva).

Posted on 08/11/2010, in Fotbal, Victoria Branesti and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.