Timisoara a invins Vasluiul intr-un meci slab stricat de arbitru

FC Timisoara a reusit sa castige partida de pe teren propriu cu FC Vaslui, scor 2-1, dupa ce a intors scorul in favoarea ei. Vasluienii au deschis scorul prin Paul Papp, apoi Gabriel Canu a fost eliminat la presiunile timisorenilor si Zicu a egalat din penalty. Acelasi Zicu a fost eliminat dupa pauza, golul lui Goga venind dupa zece minute. Marius Avram a avut o prestatie foarte slaba, meciul fiind presarat de greseli de arbitraj.

Singura echipa fara infrangere din acest sezon, FC Timisoara, spera sa-si pastreze invincibilitatea si in fata Vasluiului, echipa care venea dupa doua victorii consecutive si o revenire excelenta de forma.

Ceata care a acoperit stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara s-a regasit si in jocul celor doua echipe, care au prestat un fotbal inchis, cu putine faze clare de atac, intreaga desfasurare a primei reprize fiind mai mult cetoasa.

Totusi, cateva lucruri s-au vazut destul de clar. Unul dintre acestea este penalty-ul neacordat de Marius Avram Timisoarei in minutul 8, cand Axente a scapat in viteza spre poarta, dar a fost blocat, probabil involuntar, de Kuciak, iesit in marginea careului la disperare pentru o eventuala interventie.

Adailton a tras primul sut sanatos spre poarta in minutul 14, dar mingea a ocolit vinclul portii timisorene. La cateva minute distanta Helder a tras pe langa Kuciak, iesit iar mult din poarta, insa mingea a trecut pe langa bara din dreapta.

O alta decizie ciudata a arbitrului a fost cea din minutul 19, cand Wesley Lopes a vazut un cartonas galben pentru un fault din spate la Alexa, dar capitanul timisorenilor a fost iertat de avertisment, desi a avut o reactie nervoasa care impunea un cartonas galben.

Deschiderea scorului a fost si ea cat se poate de clara. Adailton a centrat perfect din corner in minutul 32, mingea a ajuns in mijlocul careului la Paul Papp, care, cu o executie magnifica si foarte liber in fata portii, a inscris din foarfeca.

Ceata s-a lasat din nou spre finalul primei reprize, dar nu asupra jocului ci pe judecata lui Marius Avram. Faultul produs de Gabriel Canu in minutul 42 asupra lui Zicu in careu a fost cat se poate de clar, arbitrul acordand corect penalty pentru Timisoara. Nu la fel de limpede a fost insa decizia eliminarii lui Canu, si asta pentru ca a venit dupa aproape doua minute in care timisorenii, in frunte cu Alexa, au cerut cu insistenta un cartonas rosu. Avram s-a lasat induplecat pana la urma si a scos cartonasul pentru capitanul vasluienilor, fapt care a declansat nebunia.

Pret de trei minute Canu si colegii sai au incercat sa-l convinga pe Marius Avram ca eliminarea este o decizie exagerata, ca in careul Vasluiului mai era un aparator, Balace si Luciak, dar arbitrul nu s-a mai lasat de aceasta data convins. Hizo a facut apoi semn elevilor sai sa paraseasca terenul, vasluienii s-au retras spre margine pentru cateva secunde, pentru ca Silviu Balace sa-i convinga sa revina in teren. Jocul s-a reluat dupa mai multe minute de intrerupere cu penalty-ul executat de acelasi Zicu, acesta restabilind egalitatea pe tabela.

Moldovenii au revenit cu forte proaspete de la vestiare, Yero Bello si Farkas intrand in locul lui Adailton si Pouga.Insa pe teren lucrurile au ramas la fel de palide ca in prima repriza, jocul avand un ritm lent si fara realizari. La fel de neclar a ramas si arbitrajul lui Marius Avram. Alexa a fost scutit din nou de galben dupa un fault dur, insa Balace a fost avertizat pentru o tinere din spate la Zicu, apoi Goga a vazut galben pentru un fault la Milanov.

Avram a scos in minutul 57 un nou cartonas rosu, de aceasta data pentru Ianis Zicu, pentru o presupusa lovire a unui adversar fara minge. Contactul a fost tocmai intre marcatorii celor doua goluri, Paul Papp acuzand ca ar fi fost lovit cu mana in fata de Zicu.

Odata restabilita egalitatea numerica, jocul s-a mai aerisit, lipsa celor doi jucatori din fiecare tabara lasand mai multe spatii de actiune. Primii au intrat in scena vasluienii, prin Burdujan a carui pasa de pe dreapta pe contraatac, a sters bara din stanga, chiar in fata lui Yero Bello, care nu a mai ajuns la intalnire.

Jocul s-a mutat imediat la cealalta poarta, unde Goga a avut sansa de a-si duce echipa in avantaj pe tabela, dar Kuciak a scos cu varful degetelor in corner. Centrarea de la colt l-a gasit insa din nou pe Goga, iar acesta si-a reparat greseala de mai devreme, s-a inaltat excelent si a trimis cu capul in poarta pentru 2-1.

Minutele de final au adus o lupta oarba a vasluienilor pentru minge, toate baloanele fiind aruncate parca la intamplare spre careul advers. De aceea, nici ocaziile de gol n-au aparut decat foarte rar. Burdujan, Yero Bello si Sanmartean au semnat ultimele sanse de gol ale oaspetilor, insa banatenii au scapat de fiecare data.

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 20. Helder, 13. Scutaru (22. Contra ’70), 4. Luchin, 28. Cisovsky, 8. Sepsi – 5. Alexa, 21. Goga (14. Popovici ’76), 55. Bourceanu, 27. Zicu – 9. Axente (19. Nikolici ’66). Antrenor: Cosmin Contra.

FC Vaslui: 1. Kuciak – 20. Milanov (30. R. Costin ’73), 3. Papp, 28. Cânu, 17. Balace – 9. Burdujan, 80. Wesley, 4. Gencev, 14. Adailton (25. Yero Bello ’46), 18. Sânmartean – 9. Pouga (26. Farkas ’46). Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonase galbene: Goga ’54, Alexa ’58, Axente ’66, Popovici ’90+1 / Wesley ’19, Balace ’52, Burdujan ’60

Cartonase rosii: Zicu ’57 / Cânu ’43

Arbitri: Marius Avram (centru) – Cristian Nica, Octavian Sovre (asistenti) – Paul Unimatan (rezerva)

Posted on 06/11/2010, in FC Vaslui, Fotbal and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.