Astra a supus Brasovul la Ploiesti

Astra Ploiesti s-a impus categoric pe teren propriu in partida cu FC Brasov, castigata cu 3-0 de elevii lui Tibor Selymes. Pentru Astra au marcat Paulinho, din penalty, Takayuki si Fatai.

Fara victorie in campionat din etapa a zecea, Astra Ploiesti a primit vizita celor de la FC Brasov, echipa care nu mai castigase un meci din etapa a doua si avea la activ doua remize in ultimele doua etape.

Din acest punct de vederea ploiestenii pareau favoriti, mai ales ca jucau si pe teren propriu. Iar trupa lui Tibor Selymes nu si-a dezamagit suporterii, incepand meciul cu mult curaj si cu determinata sa castige. De cealalta parte, Brasovul s-a vazut foarte putin in joc, doar ocazia lui Chipciu, prima a meciului, putand fi trecuta in dreptul echipei lui Isaila.

Cu trecerea timpului, Astra s-a instalat la conducerea ostilitatilor, iar din minutul 25 si pe tabela dupa penalty-ul transformat de Paulinho Pestana. Fatai obtinuse lovitura de pedeapsa, dupa ce a fost faultat in careul brasovean.

Astra putea avea avantaj de doua goluri la pauza, daca centrarea sutata trimisa de Mihalache din partea dreapta n-ar fi intalnit bara din stanga a portii lui Minca. Al doilea gol al gazdelor a venit insa la cinci minute de la startul partii secunde, Seto Takayuki marcand un gol senzational cu o executie de manual de la 25 de metri.

Cu o executie asemanatoare putea sa reduca din diferenta Cristi Ionescu in minutul 89, dar sansa nu a fost de partea brasovenilor si mingea a intalnit bara din dreapta portarului Miron. Nu de acelasi ghinion au avut parte si ploiestenii, care la ultima faza a meciului au marcat prin contraatac prin Fatai, stabilind scorul final.

Astra Ploiesti: 82. Miron – 4. Mihalache, 3. Oprsal, 6. Goian, 16. Florea (2. Matel ’73) – 8. Seto Takayuki, 19. Ben Teekloh (14. Patrascu ’67) – 18. Stratila, 21. Fatai, 7. Paulinho (11. Tigoianu ’46) – 23. Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.

FC Brasov: 32. Minca – 20. Voicu, 21. Rusu, 4. Balasa, 12. Cr. Ionescu – 7. Chipciu, 10. Ilyes, 18. Cristescu (16. Viveiros ’59), 27. Nastasie – 17. Dedu (9. Hadnagy ’70), 22. Lamine (23. V. Badea ’24). Antrenor: Daniel Isaila.

Cartonase galbene: Takayuki ’50, Mihalache ’77 / Balasa ’73

Arbitri: Florin Marcu – Andrei Constantinescu, Petru Gaspar – Catalin Pana

Observatori: Marian Salomir, Alexandru Popescu

Posted on 06/11/2010, in Astra Ploiesti, Fotbal and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. La ce a supus Astra, Brasovul? La perversiuni? I-a cam dat… muie la figurat, e adevarat